Γλίτωσε τον έναν εφιάλτη, αλλά έζησε (ξανά) τον άλλο!

Πριν το παιχνίδι το πιθανότερο είναι πως οι περισσότεροι στην ΑΕΚ θα αποδέχονταν την εκτός έδρας ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ ως ένα αποδεκτό αποτέλεσμα, όπως όμως εξελίχθηκαν τα πράγματα το αίσθημα της απογοήτευσης είναι το κυρίαρχο στο στρατόπεδο των Λαρνακέων.

Στη Λευκωσία τερματίστηκε το σερί των τριών ηττών και διατηρήθηκε η απόσταση των 10 βαθμών (μ' ένα παιχνίδι περισσότερο) έναντι των «γαλαζοκιτρίνων», ωστόσο η ΑΕΚ είδε την απόσταση από την τέταρτη θέση να μεγαλώνει και την αντίστοιχη από τους μνηστήρες μιας θέσης στην πρώτη εξάδα να μειώνεται.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή πήγε στο ΓΣΠ με τον κίνδυνο να δεχτεί για δεύτερη φορά στην καριέρα του τέταρτη συναπτή ήττα στο πρωτάθλημα (όπως τον Φεβρουάριο του 2020, τότε ως προπονητής του Απόλλωνα), κατάφερε όμως να αποτρέψει την επανάληψη του συγκεκριμένου εφιάλτη.

Ο «κάττος», ωστόσο, βίωσε έναν άλλο εφιάλτη, πολύ πιο πρόσφατο, σε επανάληψη: αυτόν του εντός έδρας αγώνα με την ΕΝΠ (1-2) την περασμένη Κυριακή.

Όπως και σ' εκείνο το παιχνίδι στην Αρένα, η ομάδα του δέχτηκε γκολ από τον αντίπαλο αμέσως μετά την επίτευξη του δικού της τέρματος: κόντρα στην Ένωση το τέρμα του Μακρή για το 1-1 «ακυρώθηκε» από εκείνο του Θεοδώρου που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «βυσσινί». Στο ΓΣΠ το γκολ του Τριτσκόφσκι για το 1-0 ακολούθησε -με τη σέντρα(!)- εκείνο του Κλωναρίδη που έφερε την ισοφάριση για τον ΑΠΟΕΛ.

Σημειώνεται πως αυτό το σκηνικό έλαβε χώρα ακριβώς στο ίδιο χρονικό σημείο των δύο αναμετρήσεων (από το 59ο μέχρι το 61ο λεπτό), ενώ για ακόμη ένα παιχνίδι η ΑΕΚ είδε την εστία της να παραβιάζεται με την πρώτη τελική του αντιπάλου!