Πήρε το ντέρμπι και τη 3η θέση

Η Ανόρθωση πήρε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι αφού κέρδισε με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα για την 20η αγωνιστική. Τα γκολ οι Κβιλιτάια (34') και Γκαλίτσιος (90+1') με την Κυρία να πηγαίνει στην 3η θέση έχοντας 39 βαθμούς, ένα περισσότερο από την ΑΕΛ. Σταμάτησε το νικηφόρο σερί των ερυθρολεύκων.

Οι πρώτες στιγμές της αναμέτρησης έφεραν και ευκαιρία καθώς η Ανόρθωση στο 2ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν άγγιξε το 1-0, όμως το τετ-α-τετ του Αρμένιου ήταν άστοχο. Τον νίκησε ο Βεσελόφσκι και το 0-0 παρέμεινε.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ντέρμπι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη μπάλα αλλά ευκαιρίες δεν είχαμε στο ‘’ΠΑΠ’’. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 14’ με τον Ντανίλο, όμως το σουτ του έφυγε αρκετά έξω.

Τα λεπτά κυλούσαν, κυρίως από τον άξονα οι παίκτες του Τιμούρ επιχειρούσαν να σκοράρουν όμως το γκολ δεν ερχόταν αφού ανασταλτικά οι ερυθρόλευκοι ήταν άψογοι. Από την άλλη επιθετικά δεν είχε κάτι να επιδείξει η Νέα Σαλαμίνα και η εδαφική υπεροχή ανήκε στους γηπεδούχους.

Με την εικόνα να μην αλλάζει και το σκηνικό να είναι σταθερό στο τερέν, ήρθε και το 1-0 για την Ανόρθωση στο 34’. Ένα λεπτό πιο πριν ο Καμισοκό έκανε χέρι στην περιοχή της ομάδας του, είδε την κίτρινη και μαζί έδωσε την ευκαιρία στον Κβιλιτάια να ανοίξει το σκορ. Πράγμα που έγινε αφού από τα 11 βήματα ο Γεωργιανός φορ της Κυρίας έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα.

Μέχρι το φινάλε των πρώτων 45’ δεν άλλαξε κάτι παρά το αγωνιστικό ανέβασμα των ερυθρολεύκων, ενώ στο 42’ σωστά ακυρώθηκε γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντανίλο να σκοράρει αλλά να είναι σε θέση οφσάιντ.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε και δύο αλλαγές για τον Δαμιανού, αφού στα αποδυτήρια έμειναν οι Ντουβεντρού και Νικολάου. Στις θέσεις τους πέρασαν οι Βαρέλα και Σανκό. Οι ίδιοι 11 συνέχισαν για την Ανόρθωση.

Η επανάληψη ήταν πιο ισορροπημένη, η μπάλα άλλαζε πόδια συχνά και κυρίως από τα πλάγια οι δύο ομάδες ήταν επικίνδυνες. Όμως και πάλι οι φάσεις ήταν μηδαμινές και το 1-0 παρέμενε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Ο Τιμούρ έριξε στο παιχνίδι τον Μπουσουλάζιτς, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τον Φοίνικα στο στήθος, φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή και έψαχνε ένα δεύτερο γκολ. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί με την είσοδο του Βάγκνερ, αλλά οι προσπάθειες τους ήταν ημιτελείς.

Το ρολόι είχε σημαδέψει το 80ο λεπτό, το 1-0 συνέχισε να υφίσταται και όλα ήταν ρευστά. Ο Βάγκνερ μετά από ώρα απείλησε τον Λόρια, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων στο 82’ φώναξε παρών.

Τίποτα δεν φαινόταν να αλλάζει, είχαμε μπει σε χρόνους καθυστερήσεων και στο 90+1’ ο Γκαλίτσιος από κοντά έκανε το 2-0 και σφράγισε έτσι το τρίποντο για την Ανόρθωση.

Το τελικό τριπλό σφύριγμα του Νικολάου έδωσε μια δίκαιη νίκη στους γηπεδούχους που διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμα τους, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, έφτασαν τους 39 βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην 3η θέση. Να σημειώσουμε πως στο 80' φωνάζει για πέναλτι το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια, ο ρεφ σε συνεννόηση με το VAR έδειξε παίζεται και δεν έκρινε πως υπήρχε κάτι μεμπτό στο χέρι του Οσέι.

Στον αντίποδα το νικηφόρο σερί της Νέας Σαλαμίνας σταμάτησε στο ‘’Αντώνης Παπαδόπουλος’’ και πλέον οι ερυθρόλευκοι κοιτάζουν τη συνέχεια.