Μιχαϊλένκο: «Για κακή μας τύχη ο ΑΠΟΕΛ αμύνθηκε πολύ καλά»

Ήττα στις λεπτομέρειες χαρακτήρισε το εντός έδρας 2-3 από τον ΑΠΟΕΛ ο Ντμίτρο Μιχαϊλένκο που μίλησε και για τις προσπάθειες της ομάδας του στο μεταγραφικό παζάρι.

«Δεν είναι εύκολο να χωνέψεις αυτό το αποτέλεσμα. Στα πρώτα 25 λεπτά δεν παίξαμε καλά, αλλά μετά αλλάξαμε το σύστημα, ήμασταν καλύτεροι και ισοφαρίσαμε.

Θέλαμε να συνεχίσουμε έτσι, αλλά το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ είναι ένα ηλίθιο τέρμα που άλλαξε το παιχνίδι. Παλέψαμε μέχρι τέλους, πετύχαμε το 2-3 στο 87’, ήμασταν κοντά και σε ένα τρίτο. Κάναμε πολλές σέντρες, αλλά δεν ήταν και τόσο καλά τα τελειώματά μας.

Στις καθυστερήσεις στείλαμε κι έναν στόπερ μας στην αντίπαλη περιοχή για να έχουμε περισσότερους παίκτες στην επίθεση, αλλά νομίζω πως ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα, συνεπώς ήταν κακή τύχη για μας.

Είμαι πολύ στενοχωρημένος για τα τρία τέρματα που δεχθήκαμε: το πρώτο ήταν από πέναλτι, το δεύτερο ήταν ανόητο και μη αποδεκτό, το τρίτο γκολ ήταν ένα μικρό ατομικό λάθος, αλλά απέναντι σε μια ομάδα όπως ο ΑΠΟΕΛ τιμωρείται.

Σίγουρα ψάχνουμε για έναν επιθετικό που να σκοράρει εύκολα, διότι μέχρι τώρα σκοράρουν περισσότερο οι μέσοι μας. Θα παλέψουμε μέχρι τέλους, όσο έχουμε πιθανότητες, για την εξάδα.

Είχα επικοινωνία με τον Στιβ Κωνσταντινίδη, έχει έλθει να βοηθήσει την ομάδα και σε επίπεδο μεταγραφών, ωστόσο πρέπει να είμαστε προσεκτικοί για να μην γίνουν λάθη».