Δια ποδός Τρισκόφσκι η πρώτη φετινή

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Η ΑΕΚ κέρδισε τον Ερμή με 3-1 για την 21η αγωνιστική και κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη μέσα στο 2021. Το τρίποντο ήρθε με ανατροπή μιας και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βάλπορτ, τρία προσωπικά γκολ του Τρισκόφσκι πριν τη λήξη του πρώτου μέρους διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Οι κιτρινοπράσινοι έφτασαν τους 34 βαθμούς, στους 20 έμειναν οι «φτεροπόδαροι».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό αφού η ΑΕΚ έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως πότε ο Καϊκέ και πότε η άμυνα του Ερμή κρατούσε το μηδέν. Η Αραδιππιώτικη ομάδα στη συνέχεια ισορρόπησε, βγήκε ψηλά και πίεσε, με αποτέλεσμα στο 20’ να εκμεταλλευτεί ένα λάθος της κιτρινοπράσινης άμυνας και να κάνει το 0-1 με τον Βάλπορτ.

Άμεση η απάντηση των γηπεδούχων αφού στο 23’ ο Τρισκόφσκι πήρε μια εξαιρετική μπαλιά από τον Σπόλιαριτς και τη μετέτρεψε σε ασίστ. Δεν σταμάτησαν εκεί οι παίκτες του Αυγουστή, στο 27’ ο Σπόλιαριτς άγγιξε την ανατροπή όμως την πέτυχε ο Τρισκόφσκι στο 29’ μετά από εξαιρετική συνεργασία των Τρουγιόλς και Νάντο. Τελικός αποδέκτης ο Σκοπιανός αρχηγός της ΑΕΚ που προ κενής εστίας έφερε τούμπα το ματς.

Το συγκρότημα του Σατσιά αντέδρασε, κρατούσε μπάλα μετά το ημίωρο και στο 38’ ο Μολ και το δοκάρι του στέρησαν την ισοφάριση, κάτι που θα πετύχαινε ο Μέιρα μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ.

Ο 4ος είχε υποδείξει 2 λεπτά καθυστερήσεων και ακριβώς στο 45’ ο Ναράνχο κέρδισε πέναλτι από τον Καϊκέ και ο Τρισκόφσκι με το δικό του χατ-τρικ έκανε το 3-1 στην ‘’Αρένα’’. Ξεπέρασε με αυτό το γκολ τα 100 στο Κυπριακό πρωτάθλημα ο Ιβάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής ήταν πιο επιθετικός, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ που αμυντικά έδειχνε να έχει τα θέματα της.

Ο Μολ όμως ήταν παρών σε όλες τις φάσεις, όπως επίσης και κάποιες καλές αναχαιτίσεις, κάτι που δεν έφερε άλλο γκολ.

Οι δύο προπονητές ανακάτεψαν τη τράπουλα στο δεύτερο μέρος, ο Αυγουστή προβληματιζόταν γιατί δεν μπορούσαν οι παίκτες του να κρατήσουν μπάλα, ενώ ο Σατσιάς ήταν δυσαρεστημένος γιατί δεν ερχόταν ένα 2ο γκολ που θα έβαζε ξανά στο ματς τους φιλοξενούμενους.

Το τελικό σφύριγμα έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΚ με τελικό αποτέλεσμα το 3-1, ενώ ο Ερμής παρά την καλή προσπάθεια έφυγε χωρίς βαθμολογικό όφελος από την ‘’Αρένα’’.

ΑΕΚ Μολ, Τάντι (Λαφράνς 82'), Τρουγιόλς (Ναούμ 82'), Σπόλιαριτς (Σπιρόφσκι 66'), Τρισκόφσκι, Νάντο (Ακοράν 66'), Χεϊτλι, Σούτερντεν, Μίκελ, Ναράνχο, Μοϊσόφ

Ερμής Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (Ρουσιάς 55'), Ντίας (Κονέ 55'), Φολπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Βαλπόρτ (Κύπρου 72'), Χολτ, Κυριακίδης (Καραγκούνης 72'), Σιντιμπέ.

Κίτρινες: Τρουγιόλς, Σούτερντεν/Δημητρίου, Καϊκέ, Φόλπρεχτ