Δύο μήνες και 9 ώρες στο... μηδέν -μετά ήλθε ο Παπαγεωργίου!

Κάθε λόγο να πανηγυρίσει έξαλλα το δεύτερο τέρμα του στο τρέχον πρωτάθλημα είχε ο Γιώργος Παπαγεωργίου. Στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό ο 23χρόνος μέσος πέτυχε το γκολ, το οποίο άνοιξε το δρόμο για την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία του Εθνικού Άχνας στη σεζόν.

Το αμέσως προηγούμενο διπλό για το προσφυγικό σωματείο είχε σημειωθεί στις 9 Φεβρουαρίου 2020, επίσης στη Λευκωσία, και ήταν το 2-1 επί της Ομόνοιας στο ΓΣΠ.

Το τέρμα του Παπαγεωργίου, ωστόσο, ήταν ιδιαίτερο και για ακόμη ένα λόγο, καθώς τερμάτισε ένα σερί αφλογιστίας του Εθνικού, ο οποίος εκτός έδρας είχε να σκοράρει από το 1-1 κόντρα στην Καρμιώτισσα!

Σ' εκείνη την αναμέτρηση της 23ης Νοεμβρίου ο Χουντόμπιακ είχε αξιοποιήσει πέναλτι στο 71ο λεπτό και έκτοτε η ομάδα του είχε μείνει... άσφαιρη κόντρα σε ΑΕΛ (0-5), ΕΝΠ (0-0), Ερμής (0-0), Ανόρθωση (0-1) και Ομόνοια (0-2). Το σερί έλαβε τέλος με το τέρμα του Παπαγεωργίου στο 72' του αγώνα στο «Μακάρειο», ήτοι μετά από ακριβώς δύο μήνες και 540 λεπτά (εννέα ώρες)!