Διπλό κορυφής με Τσέποβιτς

Συνεχίζει το αήττητο της σερί η Ομόνοια η οποία πέρασε και από το Τάσος Μάρκου κερδίζοντας με 0-1 την ΕΝΠ. Η Ομόνοια έφτασε τα 11 παιχνίδια χωρίς ήττα (8 νίκες και 3 ισοπαλίες) και πλέον βρίσκεται στην κορυφή με 43 βαθμούς όσους έχει και ο Απόλλωνας με παιχνίδι λιγότερο.  Παράλληλα σταμάτησε το σερί της ΕΝΠ η οποία μετρούσε 5 σερί αγώνες χωρίς ήττα.

Δοκάρι για την Ομόνοια στο 90+ με τον Λοίζου εκπληκτική επέμβαση του Φαμπιάνο στις καθυστερήσεις με σουτ του Ενγκό βοηθώντας και αυτός την ομάδα του να πάρει μια σπουδαία νίκη.
Επιθετικός μονόλογος
Από την αρχή της αναμέτρησης στο Τάσος Μάρκου έδειξε τις προθέσεις της η Ομόνοια.

Οι πράσινοι με πολύ καλή επιθετική λειτουργία μπορεί να έκλεισαν στα καρέ της την ΕΝΠ να έχασαν καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ ωστόσο στο πρώτο 45λεπτό δεν κατάφεραν να πάρουν την ουσία. Από την άλλη η ΕΝΠ όσο και αν προσπάθησε να γίνει απειλητική η τελευταία πάσα ποτέ δεν ήταν σωστή με αποτέλεσμα ο Φαμπιάνο να έχει ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο.

Με τακουνάκι ο Τιάγκο
Μόλις στο 2ο λεπτό η Ομόνοια απείλησε την εστία της ΕΝΠ. Γύρισμα του Μποτεάκ στην περιοχή και με τακουνάκι ο Τιάγκο πήγε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ ο οποίος μάζεψε την μπάλα

Ωραία συνεργασία… κακό τελείωμα
Στο 20ο λεπτό η Ομόνοια έφτασε και πάλι με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία με τους Τσέποβιτς και Λέστιακς να συνεργάζονται με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα και τον Σιβού την κεφαλιά με την μπάλα να περνά έξω.

Και πάλι με Τιάγκο
Στο 26ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Τιάγκο και πάλι η Ομόνοια έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ ωστόσο του σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχή πέρασε μόλις έξω.

Πρώτη με Θεοδώρου
Στο 31ο λεπτό η ΕΝΠ έφτασε για πρώτη φορά στην εστία του Φαμπιάνο με τον Θεοδώρου να κάνει το σουτ από του ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά έξω.

Δύσκολα ο Γκανστέφσκι
Στο 38ο λεπτό ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ έδιωξε δύσκολα του σουτ του Παπουλή σε κορνερ με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Απείλησε και πάλι με Παπουλή
ΜΕ το καλημέρα το β’ μέρους η Ομόνοια έφτιαξε καλή ευκαιρία με τον Παπουλή από πλάγια θέση να δοκιμάζει του σουτ με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ να διώχνει την μπάλα.

Ευκαιρίες με Φελίπε
Στο 61ο και 63ο λεπτό ήταν η σειρά της ΕΝΠ να φτιάξει και χάσει τις δικές της ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Φελίπε στο 63ο λεπτό έφτασε μέχρι το ύψος της περιοχής του Φαμπιάνο έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος στο 63ο λεπτό από καλό σημείο έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πολύ ψηλά από την εστία του Φαμπιάνο.

Διπλή με Ντούρις
Στο 63ο λεπτό η Ομόνοια έχασε μοναδική ευκαιρία για πάρει κεφάλι στο σκορ ωστόσο ο Ντούρις δεν εκμεταλλεύτηκε το παράλληλο γύρισμα του Παπουλή και στην συνέχει η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Προβάδισμα με Τσέποβιτς
Στο 80 λεπτό η Ομόνοια πήρε κεφάλι στο σκορ με το πρώτο τέρμα του Τσέποβιτς με την πράσινη φανέλα. Ο Γκομεθ εκτέλεσε το κορνερ ο Γκόμες πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σέρβος ο οποίος ήρθε από πίσω στο δεύτερο δοκάρι με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

ΕΝΠ: Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Ντένινγκ (85’ Μαρκόφσκι), Θεοδώρου (77’ Μπαλοτέλι), Μπαρμπόσα, Πανός (46’ Κοσμάς) Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Ενγκό.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέζιακς, Ζόρντι Γκόμεθ, Βίτορ Γκόμες, Τιάγκο (54’ Λοϊζου), Παπουλής (90+Τζιωνής), Μποτεάκ (54’ Ντούρις), Τσέποβιτς (90+ Κούσουλος)

Κίτρινες: Φελίπε, Ενγκό, Μπαρπόσα / Λέζιακς