«Δεν αξιοποιήσαμε τις στιγμές μας, μας πληγώνει, αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας»

Μολονότι έφτασε πολύ κοντά στο ν' αποσπάσει και στο β' γύρο θετικό αποτέλεσμα από την Ομόνοια, η ΕΝΠ δεν απέφυγε την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα μέσα στο 2021.

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το 0-1 κόντρα στους «πράσινους» ο Κάρλος Φερέρ ανέφερε: «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο για τη νίκη και στους παίκτες μου για την προσπάθεια. Περιμέναμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, διότι είχαμε παίξει πριν 48 ώρες και γνωρίζαμε τη δυναμική του αντιπάλου. Συνολικά είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πρόβλημα με την κίνηση των Παπουλή και Τιάγκο μεταξύ των γραμμών μας, αλλά το φτιάξαμε στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε περισσότερο έλεγχο στο παιχνίδι, η Ομόνοια δεν είχε πολλές ευκαιρίες. Αλλά τέτοιοι αντίπαλοι έχουν πολλή ποιότητα, μπορούν σε μια στιγμή να κρίνουν παιχνίδια. Ωστόσο δεχθήκαμε το γκολ στο 80ό λεπτό και αυτό με πληγώνει. Δεν χρειάζεται να τρελαθούμε, απλά να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι. Οι στόχοι μας είναι πολύ διαφορετικοί από αυτούς της Ομόνοιας και το γνωρίζουμε.

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, δεν μπορούμε να αλλάξουμε το αποτέλεσμα. Και απόψε είχαμε τις στιγμές μας να σκοράρουμε και να πάρουμε αποτέλεσμα, αλλά ξέραμε ότι θα έπρεπε να αξιοποιήσουμε και δεν το κάναμε. Έχουμε όμως την αίσθηση ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι, ιδίως με την εμφάνιση στο β’ ημίχρονο που ελέγχαμε το παιχνίδι -κυρίως αμυντικά».