Ισοπαλία με πρωταγωνιστή το VAR

Σε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι, με κόκκινη, ευκαιρίες, δοκάρια και δυο γκολ, η Νέα Σαλαμίνα και ο Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ με πέναλτι και ο Ντανίλο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Σε δυο καθοριστικές φάσεις το VAR διόρθωσε το διαιτητή, στο πέναλτι του Απόλλωνα και στην κόκκινη του Βασιλείου. Το αποτέλεσμα επανέφερε την ομάδα της Λεμεσού στην κορυφή, αλλά στο +1 από την Ομόνοια, ενώ ανέβασε τη Νέα Σαλαμίνα στην 7η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τέρμα προς το τέλος και με τη βοήθεια του VAR, εξαργύρωσε την υπεροχή του στο α΄ημίχρονο ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη, έλεγξε το ρυθμό της αναμέτρησης, δημιούργησε ευκαιρίες, ενώ κράτησε τη Σαλαμίνα μακριά από την περιοχή του Δημητρίου.

Ο ποδοσφαιριστής που δημιούργησε τους κινδύνους στην εστία του Βεσελόφσκι ήταν ο Ντιγκινί, ο οποίος έχασε δυο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με σουτ στο 5' και με κεφαλιά στο 27'. Ενδιάμεσα των δυο φάσεων η Σαλαμίνα ζήτησε πέναλτι σε βάρος του Ντενίλο, όμως, διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε χέρι, ο Βασίλης Δημητρίου δεν το είδε και το VAR τον κάλεσε να εξετάσει τη φάση. Ο ρεφ είδε την παράβαση, έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ντιγκινί στο 43' άνοιξε το σκορ. Ο Βεσελόφσκι έπεσε στη σωστή πλευρά, όμως, η εκτέλεση του Γάλλου ήταν άριστη και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Σαλαμίνας.

Στην επανάληψη η Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα, όμως, οι μεγάλες φάσεις ήρθαν από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα. Στο 51' ο Πιττας με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο Ντιγκινί πήρε το... ριμπάουντ, όμως, ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ την κοντινή προβολή του. Δυο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το δοκάρι ήταν και πάλι σύμμαχος του Βεσελόφσκι στο σουτ του Πίττα.

Οι κυανόλευκοι έχασαν ακόμη μια διπλή ευκαιρία (64'), η οποία εξουδετερώθηκε από τον Χριστοφόρου, ενώ η επόμενη φάση έφερε και την ισοφάριση. Στην πρώτη της ευκαιρία η Νέα Σαλαμίνα, στο 66' ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βεσελόφσκι έκανε το βολέ, ο Ντανίλο κέρδισε στο σπριντ τον Κατελάρη και πλάσαρε υποδειγματικά τον Δημητρίου.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα νέα δεδομένα και στο 70' ο Χριστοφόρου με κοντινή προβολή υποχρέωσε τον Δημητρίου σε φοβερή επέμβαση. Εννέα λεπτά μετά οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, μετά την απευθείας κόκκινη του Βασιλείου μέσω του VAR.

Οι δυο ομάδες έψαξαν μάταια το νικητήριο τέρμα, με το τελικό 1-1 να τους δίνει από ένα βαθμό.