Γκέλα για την Ομόνοια από τον "μεταμορφωμένο" Ολυμπιακό

Μετά από δυο σερί νίκες, η Ομόνοια γκέλαρε κόντρα στον Ολυμπιακό, καθώς έμεινε στο 1-1.

Οι πράσινοι δεν είχαν καλή παρουσία και το πλήρωσαν με δυο πολύτιμους βαθμούς από τον Ολυμπιακό που παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος μετά τις κακές εμφανίσεις και τις πέντε σερί ήττες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με το φοβερό σουτ του Κα στο 28’ και η Ομόνοια ισοφάρισε στο 41’ με Παπουλή.

Μετά από αυτή την ισοπαλία, η Ομόνοια έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή με 44 βαθμούς και ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην 7η με 25.

Δυνατό ξεκίνημα για την Ομόνοια, αλλά…

Η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε το γρήγορο γκολ που θα τις έλυνε τα πόδια. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ασάντε έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσέποβιτς, αλλά ο Ανδρέου έδιωξε πριν ο Σέρβος πλασάρει στο κενό τέρμα. Οι πράσινοι συνέχισαν σε δυνατό ρυθμό, ωστόσο μετά το 15λεπτο, ο Ολυμπιακός κράτησε περισσότερο μπάλα και ισοορόπησε κάπως το παιχνίδι. Μάλιστα έχασε καλή ευκαιρία με το σουτ του Γκουστάβο στο 15’, το οποίο απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

Είπε μεγάλο… όχι ο Φαμπιάνο

Στο 26’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια φάση για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Φαμπιάνος είπε μεγάλο όχι σε κοντινό σουτ του Κοστόφ.

Φοβερό σουτ και 0-1!

Εκεί που ο Ολυμπιακός ισορρόπησε, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με φοβερό σουτ του Κα εκτός περιοχής. Έτσι στο 28ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1.

Απάντησε με Παπουλή

Εκεί που φαινόταν ότι η Ομόνοια δεν έβρισκε τρόπους να απειλήσει, ο Παπουλής ισοφάρισε σε 1-1 στο 41ο λεπτό. Μετά το σουτ του Λοίζου, ο Μιχαήλ απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Παπουλής έφερε το παιχνίδι στα ίσα

Καλύτερος ο Ολυμπιακός με κλασικές ευκαιρίες στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες με Κα και Πεχλιβάνη, ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Στο τέλος η Ομόνοια έβαλε πίεση, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ.