Ματσάρα χωρίς νικητή στο «Αμμόχωστος»

Ερμής και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 2-2 για την 22η αγωνιστική. Προηγήθηκαν με Μαέ οι φιλοξενούμενοι, το γύρισαν με Ρουσιά οι ‘’φτεροπόδαροι’’. Ο Αντωνίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία αφού στο 3ο λεπτό ο Ρουσιάς πήγε να εκμεταλλευτεί λάθος του Βοζίνια, όμως η αντίπαλη άμυνα ανέκοψε το σουτ του. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, έχασαν άλλη μια φάση στο 11’ (ο Χολτ το πλασέ, δύσκολα σε κόρνερ ο Βοζίνια), αλλά γκολ δεν έβρισκαν.

Οι της ΑΕΛ έκαναν λάθη στη τελική πάσα, δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί αλλά αμυντικά τα πήγαιναν καλύτερα αφού έβγαζαν μια σταθερότητα.

Γενικότερα μέχρι το πρώτο μισάωρο βλέπαμε ένα παιχνίδι ισορροπημένο, με τους παίκτες του Σατσιά να έχουν περισσότερα όμως επιθετικά ξεσπάσματα χωρίς αντίκρισμα. Από τα πλάγια έβγαζαν επιθέσεις οι γηπεδούχοι και με κυριότερο εκφραστή προσπαθειών τον Μέιρα, αλλά έβλεπαν όλα όσα έκαναν να σταματούν πάνω στον Βοζίνια ή την αμυντική του γραμμή.

Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού στο 35’ έδειξαν την ποιότητα τους αφού ο Τόρες από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Μαέ με κοντινή προβολή παραβίασε την εστία του Ερμή. 0-1 για την ΑΕΛ με το 7ο φετινό γκολ του 23χρονου.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι παίκτες του Κέρκεζ επιβλήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφόρησαν ορθά τη μπάλα και είχαν 1-2 άλλες προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Το σφύριγμα της λήξης των πρώτων 45’ από τον Λούκα Σωτηρίου έμελλε να βρει την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ με 0-1 και με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Ερμής ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Ρουσιά. Στο 54’ και στο 59’ ο Κύπριος φορ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων, νίκησε δις τον Βοζίνια και έφερε τα κάτω-πάνω για την ομάδα του.

Ο Κέρκεζ στην πορεία έριξε στο ματς τον Μπάμπιτς, έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, ενώ ο Σατσιάς έριξε στη μάχη τον Ντίας για να φρεσκάρει την άμυνα του.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικά γρήγορος, η μπάλα ήταν συνεχώς πότε στη μια πότε στην άλλη πλευρά και η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 69’ με τον Αντωνίου. Ξανά στην ίδια βάση (2-2) οι δύο μονομάχοι, που μας χάριζαν ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο.

Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ανέλαβαν πρωτοβουλίες, είχαν την κατοχή και έψαχναν χώρους για να σκοράρουν. Στον αντίποδα ο Σατσιάς στο 74΄έβαλε ξεκούραστους παίκτες για τη μεσοεπιθετική γραμμή, καθώς πλέον θα είχε κενούς χώρους  μπροστά του ο Ερμής.

Οι οδηγίες από τους δύο πάγκους ήταν ασταμάτητες, η αγωνία μεγάλωνε και όλα τα αποτελέσματα ήταν ανοιχτά.

Ο ρυθμός είχε πέσει μετά το 80ο λεπτό, κάποιες προϋποθέσεις ευκαιριών τις είδαμε αλλά 5ο τέρμα όχι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το τελικό σφύριγμα να βρει τον Ερμή και την ΑΕΛ στο ισόπαλο 2-2.

Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό (πήγαν στους 21 οι γηπεδούχοι, στους 42 οι φιλοξενούμενοι), ενώ ο Αραδιππιώτικος σύλλογος την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΕΝΠ. Η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει μεσοβδόμαδα τον ΑΠΟΕΛ σε εξ αναβολής παιχνίδι.

Εν κατακλείδι, είδαμε ένα παιχνίδι με δύο πρόσωπα. Το Α’ μέρος δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, η ΑΕΛ ωστόσο προηγήθηκε. Στην επανάληψη παρακολουθήσαμε μια αναμέτρηση με τρελό ρυθμό, άλλα τρία γκολ και στο τέλος η μπίλια έκατσε στο ‘’Χ’’.

Ερμής: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (Γκάταριτς 72'), Ρουσιάς (Ραφίνια 83'), Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (Ντιας 65'), Βάλπορτ (Κύπρου 72'), Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Αντωνίου, Νταβόρ, Ντανίλο, Αντάμοβιτς (Μπάμπιτς 67'), Γεωργίου (Δ. Αβραάμ 89'), Τόρες, Μαέ

Κίτρινες: Σιντιμπέ, Kυριακίδης, Βάλπορτ / Σάντος