Άρχισε από πέναλτι και τελείωσε με πέναλτι

Μια... παράπλευρη απώλεια υπέστη η Ανόρθωση στην εντός έδρας νίκη της επί της Καρμιώτισσας για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA.

Το πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηβασίλης από τον Γκαλίτσιο και μετέτρεψε σε γκολ ο Ισμαήλ Σασί τερμάτισε το σερί ανέπαφης εστίας του Γκιόργκι Λόρια έπειτα από 458 λεπτά.

Υπενθυμίζεται πως ο Γεωργιανός τερματοφύλακας είχε μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Απόλλωνα και έκτοτε είχε κρατήσει το μηδέν κόντρα σε Εθνικό Άχνας (1-0), Ολυμπιακό (3-0), Νέα Σαλαμίνα (2-0) και ΑΠΟΕΛ (0-0).

Με άλλα λόγια, το σερί του Λόρια και της Ανόρθωσης άρχισε με το πέναλτι του Νικολά Ντιγκινί στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Τσίρειο» και έλαβε τέλος με το πέναλτι του Σασί στο 82ο λεπτό του αγώνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Σημειώνεται επίσης πως αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας γκολ που δέχτηκε η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μετά από εκείνο του Τζόναθαν Μπαλοτέλι στο 86ο λεπτό του 4-2 επί της ΕΝΠ στις 28 Νοεμβρίου 2020!