Με τριάρα πάτησε κορυφή η Ομόνοια

Διπλό κορυφής για την Ομόνοια έστω και αν ισοβαθμεί με Απόλλωνα στους 47 βαθμούς. Μια πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Χένιγνκ Μπέργκ η οποία φάνηκε να αφήνει πίσω της την εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό.

Δείτε το Live του αγώνα.

Δυο γκολ πέτυχε ο Φώτης Παπουλής προερχόμενος από τον πάγκο ενώ το σκορ άνοιξε με το δεύτερο του γκολ με την πράσινη φανέλα ο Μάρκο Τσέποβιτς.

Δυο δοκάρια με Ασάντε και Λέτσιακς είχαν οι πράσινοι οι οποίοι έφτασαν τα 13 παιχνίδια χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα.

Από την αρχή δυνατά
Η Ομόνοια έδειξε από την αρχή πως στο πρώτο μέρος θα έβαζε μεγάλη πίεση στην αντίπαλη περιοχή και ειδικά με τους Τσέποβιτς και Ασάντε οι οποίοι έβαζαν πίεση από την αντίπαλη περιοχή.

Εξαιρετική κίνηση Λοιζου
Μόλις στο 16ο λεπτό η Ομόνοια έφτιαξε την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Λοιζου. Πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση πέρασε δυο αντίπαλος έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να κοντράρει και να καταλήγει στο κόρνερ.

Προβάδισμα με Τσέποβιτς
Στο 22ο λεπτό η Ομόνοια πέτυχε τον στόχο της. Ο Ασάντε πήρε την μπάλα έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Τσέποβιτς από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στην εστία για τον 0-1 της Ομόνοιας. Έφτασε τα δυο τέρματα με την φανέλα των πρασίνων.

Καθαρά από ατυχία
Σε ένα τρίλεπτο από το 29ο λεπτό μέχρι το 32ο δεύτερο η Ομόνοια έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες και είχε και ένα δοκάρι. Αρχικά στο 29ο λεπτό ο Λοίζου έδωσε στον Ασάντε από πλάγια θέση έκανε το πλασέ η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Σισκόφσκι... ακολουθούσε και ο Τσέποβιτς ο οποίος δεν πρόλαβε απλά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Ασάντε έβγαλε την σέντρα για τον Τσέποβιτς και λίγο πριν την γραμμή έδιωξε την μπάλα ο Μιντίκκης.

ΔΟΚΑΡΙ με Ασάντε
Στο 31ο λεπτό η Ομόνοια στάθηκε και άτυχη αφού το σουτ που επιχείρησε ο Ασάντε σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Μοναδική ευκαιρία με Μέσκα
Στο 42ο λεπτό έφτιαξε την πρώτη της καλή ευκαιρία η Δόξα με τον Μεσκά να φτάνει στο ύψος της περιοχής να κάνει του σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Χρειάστηκε και ο Φαμπιάνο
Στο 59ο λεπτό ο Φαμπιάνο πραγματοποίησε την πρώτη επέμβαση στον αγώνα. Στο 59ο λεπτό π Ασαμόα έκανε το σουτ ο Φαμπιάνο έπεσε εντυπωσιακά και έδιωξε την μπάλα σε κορνερ.

Στο 66ο μπήκε στο 68ο σκόραρε
Στο 68ο λεπτό η Ομόνοια πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Φώτης Παπουλής ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 66ο λεπτό στο 68ο με κεφαλιά και μετά από σέντρα του Λέστικανς πέτυχε το 0-2 για την ομάδα του φτάνοντας τα 6 με την πράσινη φανέλα.

Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια
Στο 82ο λεπτό άτυχη και πάλι στάθηκε η ομάδα του Μπέργκ. Ο Λέτσιακς από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Και δεύτερο ΓΚΟΛ ο Παπουλής
Στο 84ο λεπτό σε χέρι του Χριστοφή η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι με τον Παπουλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο επιθετικός τον πρασίνων δεν λάθεψε από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 0-3 φτάνοντας τα επτά τέρματα με την πράσινη φανέλα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Μπόλιεβιτς (73’ Γκίλσον), Μουκτάρης, Σαντίκ (83’ Λουίς Κάρλος)Οικονομίδης, Χριστοφή, Ασαμόα, Γκλίσικ (35’ Καλό), Μέσκα, Μιντίκκης, Κίκας (73’Ολιβέιρα).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Κούσουλος, Τσέποβιτς (66’ Παπουλής), Τιάγκο (77’ Τζιωνής), Λοϊζου (85' Μποτεάκ) Ασάντε (77’ Ντούρις)

Κίτρινες: Σαντίκ / Γκόμεθ, Σιβού