Ο τ-Ρόμο-ς δεν έγινε... έμφραγμα στο 98' χάρη στον Νταμπό!

Στον πρώτο γύρο η εντός έδρας ήττα (με ανατροπή) από την Καρμιώτισσα (1-2) είχε ωθήσει τον Απόλλωνα σε αλλαγή προπονητή, ωστόσο μετά τον Σωφρόνη Αυγουστή ούτε ο Γιάννης Πετράκης κατάφερε να οδηγήσει τους «κυανολεύκους» σε νίκη απέναντι στο σύλλογο των Πάνω Πολεμιδιών.

Στο τελευταίο παιχνίδι του εκτός Τσιρείου για την α’ φάση ο Απόλλωνας έσωσε στο τελευταίο δευτερόλεπτο τον βαθμό (1-1) στο «Στέλιος Κυριακίδης» διατηρώντας την πρωτοπορία στη βαθμολογία (στο +1 από την Ομόνοια).

Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ, από την άλλη, έφτασε μια ανάσα από την πρώτη νίκη της μέσα στο 2021 (τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες) και έφτασε τους δέκα βαθμούς απέναντι σε ομάδες του Top6 -ισοπαλίες με ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ, Ανόρθωση, Απόλλωνα και νίκες με Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Απόλλωνας ανέλαβε την πρωτοβουλία και πίεσε την Καρμιώτισσα, η οποία αμυνόταν μαζικά και καραδοκούσε για αντεπιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι έφταναν με σχετική άνεση σε τελικές προσπάθειες (9’ Κυριάκου, 20’, 35’ Πίττας, 21’ Μαλεκκίδης, 25’ Μπίσεσβαρ, 31’, 40’ Ντιγκινί), ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού και ακρίβειας στην τελική ενέργεια τους στέρησαν τις κλασικές ευκαιρίες για γκολ -με εξαίρεση το σουτ του Πίττα στο οριζόντιο δοκάρι (36’).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μια εντυπωσιακή όσο και δύσκολη απόκρουση του Τούμπα σε σκαστή κεφαλιά του Γιούστε (48’), στη συνέχεια ωστόσο η οικοδέσποινα απείλησε με κεφαλιά του Πέρετς (67’) και λίγο αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Ρόμο, ο οποίος με πλασέ αξιοποίησε εξαιρετική κάθετη του Ισμ. Σασί (69’).

Ο Πετράκης «φόρτωσε» επιθετικά με την είσοδο των Νταμπό, Ματέι και Μπένσοπ, όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του μετά το σοκ ήλθε σε εξ επαφής κεφαλιά του Ρομπέρζ που εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Τούμπας (82’).

Την ισοπαλία για τον Απόλλωνα έσωσε εν τέλει στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταμπό, ο οποίος σε φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τούμπα διαμορφώνοντας το 1-1 και κρατώντας την ομάδα του στην κορυφή.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ     1-1 (6.2)
Γήπεδο:
Στέλιος Κυριακίδης
Σκόρερ: 69’ Ρόμο / 98' Νταμπό
Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή - Μάριος Δημητριάδης, Ευαγόρας Ευαγόρου - Αβραάμ Τσούκκας
VAR: Λούκας Σωτηρίου / AVAR: Όμηρος Τζιωρτζής
Κίτρινες: Τούμπας, Μπαργκάν, Σασί / Γιούστε
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-3-3): Τούμπας - Χριστοφή (73’ Στυλιανού), Μπαράνοφ, Πέρετς, Ευσταθίου - Βαλέντε (96’ Σάββα), Νεοφύτου (63’ Μπαργκάν / 96’ Μ. Σασί), Ρέινολντς - Ισμ. Σασί, Χατζηβασίλης (63’ Χρίστου) - Ρόμο.
ΑΠΟΛΛΩΝ (4-2-3-1): Δημητρίου - Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Μαλεκκίδης - Κυριάκου (75’ Νταμπό), Ντένιτς (81’ Μπένσοπ) - Γιαννιώτας (57’ Παπουνασβίλι), Μπίσεσβαρ, Πίττας (75’ Ματέι) - Ντιγκινί.