Πετούσε φωτιές στην επιστροφή του Σωφρόνη ο Απόλλωνας

Αφιλόξενος αποδείχτηκε ο Απόλλωνας στην επιστροφή του Σωφρόνη Αυγουστή στο Τσίρειο. Η ομάδα της Λεμεσού μετέτρεψε το ντέρμπι με την ΑΕΚ σε... περίπατο, κέρδισε με 3-0 και ανέβηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Μπίσεσβαρ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα άνοιξε το σκορ, Ματέι και Πίττας σε δυο λεπτά στην επανάληψη, χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Δυο δοκάρια είχε ο Ντιγκινί απέναντι στην κακή ΑΕΚ. Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με απευθείας κόκκινη ο Μαλεκκίδης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Υπό τον έλεγχο του και καλύτερος ήταν ο Απόλλωνας στο ημίχρονο του ντέρμπι. Η ομάδα του Πετράκη σκόραρε μια φορά και είχε κλασικές ευκαιρίες για επιπλέον τέρμα, σε αντίθεση με την αντίστοιχη του Αυγουστή που είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σχετικά νωρίς. Στο 12ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει, να παίρνει ύψος και να καταλήγει στα δίκτυα του Μολ. Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να ήταν καλύτεροι, να κρατούν την ΑΕΚ μακριά από την περιοχή του Δημητρίου και στο 34' να απειλούν με γκολ, όμως, το κοντινό σουτ του Ντιγκινί σταμάτησε στο δοκάρι. Η ΑΕΚ ενδιάμεσα του γκολ και του δοκαριού, έκανε δυο σουτ με τους Σπιρόφσκι και Γκαρθία, με τον Δημητρίου να μαζεύει σχετικά εύκολα.

Στο 45' ο Απόλλωνας βρήκε μοναδική φάση για να πάει στα αποδυτήρια με το 2-0, ωστόσο ο Μπίσεσβαρ σε πλεονεκτική θέση, από το ύψος του πέναλτι και χωρίς πίεση, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Στο 48' ο Ντιγκινί σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Από το 50' και μετά η ΑΕΚ ήταν καλή. Έβαλε την μπάλα κάτω και προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι της. Για 15 λεπτά η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη του αντιπάλου της, αλλά δεν βρήκε τη μεγάλη φάση. Όλα αυτά μέχρι το 66' όταν ο Απόλλωνας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Γιούστε πήρε την κεφαλιά και ο Ματέι σε κενό χώρο έστειλε με κοντινή προβολή την μπάλα στα δίκτυα.

Προτού συνέλθει η ΑΕΚ, ο Απόλλωνας πέτυχε και τρίτο γκολ και έγραψε τον επίλογο του αγώνα. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε την μπάλα αμέσως μετά τη σέντρα και ο Πίττας με πλασέ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους ξανά και απείλησαν άμεσα για ακόμη ένα γκολ, με το γυριστό του Γιαννιώτα να αποκρούεται δύσκολα από τον Μολ.

Οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν με την εξέλιξη του αγώνα και περίμεναν το τριπλό σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου που βρήκε τον Απόλλωνα να επιστρέφει στην κορυφή μόνος και να περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι Ανόρθωση-ΑΕΛ. Στις καθυστερήσεις ο Μαλεκκίδης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μετά την παρέμβαση του VAR.