Πήρε το "θρίλερ", ανάσανε και ελπίζει ο ΑΠΟΕΛ

Σ' ένα παιχνίδι με τρελό ρυθμό στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-2 στο Μακάρειο, πήρε βαθμολογική ανάσα και ταυτόχρονα διατήρησε τις λίγες πιθανότητες που έχει για είσοδο στην 6άδα. Οι Γκάρνερ και Κλωναρίδης συνδυάστηκαν πολύ καλά στο 1ο και στο 3ο τέρμα των γαλαζοκιτρίνων και έστειλαν από μια φορά την μπάλα στα δίκτυα. Ο Ενσούε έκανε το 2-0, ενώ οι μαυροπράσινοι μείωσαν στο γκολ με το αυτογκόλ του Ουζόχο (1-2) και την κεφαλιά του Μάντζη (2-3).

Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 8η θέση με 27 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Ολυμπιακό και δυο από τη Δόξα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλύτερος σε γενικές γραμμές ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο α' ημίχρονο. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο για μεγάλο χρονικό διάστημα, σκόραραν και δημιούργησαν, όμως, προς το τέλος οι μαυροπράσινοι ανέβασαν στροφές και πλησίασαν στην ισοφάριση.

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη κέρδισε πέναλτι στο 3', αλλά το VAR παρενέβει και διόρθωσε το λάθος του διαιτητή, δίνοντας φάουλ εκτός περιοχής.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 24' εξαργύρωσε την υπεροχή του με γκολ. Ο Γκάρνερ κέρδισε από τον Σαμπίνια, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Κλωναρίδη, ο οποίος με δυνατό πλασέ έγραψε το 0-1.

Οι γαλαζοκίτρινοι κρατούσαν την μπάλα και κρατούσαν τον αντίπαλο μακριά από τον Ουζόχο. Μέχρι το 38', αφού από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος οι μαυροπράσινοι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες, με τους Νάνι και Μάντζη (δις) να μην μπορούν από κοντά να ισοφαρίσουν.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσαντώνη στο 50', ενώ στο 56' ο Ενσούε με δυνατή γυριστή κεφαλιά, έκανε το 0-2.

Οι μαυροπράσινοι έξι λεπτά μετά σκόραραν και μπήκαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Σάλι έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο δοκάρι, ακολούθως στην πλάτη του Ουζόχο που ήταν στο έδαφος και κατέληξε στα δίκτυα. Προτού σταματήσουν οι πανηγυρισμοί, ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε. Ένα λεπτό μετά, στο 63' ο Κλωναρίδης βρήκε τον Γκάρνερ εντός περιοχής και ο τελευταίος με εύκολο πλασέ, σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει τρελό ρυθμό και στην επόμενη φάση, η μπάλα κατέληξε και πάλι στα δίκτυα. Στο 72' ο Μάντζης με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής έγραψε το 2-3 και αναπτέρωσε τις ελπίδες του Ολυμπιακού για θετικό αποτέλεσμα.

Ο ρυθμός έπεσε αφού οι δυο ομάδες ήταν πιο προσεχτικές όσο πλησίαζε το παιχνίδι στο τέλος του. Παρά τις προσπάθειες δεν καταγράφηκε κάποια σημαντική ευκαιρία, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα του και να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη. Μια νίκη που του δίνει ανάσα και ελπίδα για τη συνέχεια.