«Κόλλησαν» στο μηδέν και έχασαν έδαφος

Ήθελαν και οι δυο τη νίκη, αλλά στο τέλος δεν την πήρε κανείς. Ανόρθωση και ΑΕΛ κόλλησαν στο 0-0 και έχασαν δυο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για το φετινό πρωτάθλημα. Μετά από αυτή την ισοπαλία, η ΑΕΛ μένει στην 3η θέση και στους 49 βαθμούς, ενώ ακολουθεί στην 4η θέση η Ανόρθωση με 45.

Δυο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο, μια για κάθε ομάδα. Στο 74’ ο Οκριασβίλι και στο 77’ ο Μαέ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Φουριόζα η Ανόρθωση, ισορρόπησε η ΑΕΛ

Η Ανόρθωση ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι, χάνοντας μάλιστα 3-4 καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ μέχρι το 15ο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Τιμούρ ήταν κυρίαρχη στα πρώτα λεπτά, πίεσε την ΑΕΛ, ωστόσο δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα στις πρώτες της ευκαιρίες. Από το 15’ και έπειτα, η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδια και βρήκε την πρώτη της ευκαιρία με τον Νταβόρ να αστοχεί με σουτ εκτός περιοχής.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε και ακολούθησε ένα ισορροπημένο 25λεπτο με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Καλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΛ το βολέ του Γεωργίου στο 33’.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες

Το δεύτερο ημίχρονο δεν πρόσφερε κάτι σπουδαίο μέχρι το 70’, με την Ανόρθωση να είναι κάπως καλύτερη και να ψάχνει περισσότερο το γκολ. Από την άλλη η ΑΕΛ δεν απειλήθηκε με μεγάλη ευκαιρία πέραν από κάποιες επικίνδυνες σέντρες είτε από δεξιά είτε από αριστερά.

Μεγάλη ευκαιρία με Οκριασβίλι και Μαε

Στο 74ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Οκριασβίλι, ο οποίος αστόχησε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση. Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά της ΑΕΛ να χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Λόρια να κερδίζει τον Μαέ σε τετ α τετ.

Βοζίνια, Τεξέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Κυριάκου (63’ Αντωνίου), Μεντόγεβιτς, Νταβορ, Ριέρα, Τόρες (88’ Αντάμοβιτς), Γεωργίου (63’ Έουλερ), Μπάμπιτς (63’ Μπάμπιτς)

Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Αρτυματάς, Νταουσβίλι (46 Μίχα), Μπουσουλάζιτς(88’ Χουσμπάουερ), Ελουντού (57’ Οκριασβίλι), Καλτσάς, Κβιλιτάια