Σε μεγάλη βραδιά ο Γκάρνερ, δικαιούται να ελπίζει ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 για την 25η αγωνιστική. Χατ-τρικ από τον Γκάρνερ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Βάγκνερ στο 62’. Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, ένα για τους φιλοξενούμενους. Πλέον οι γαλαζοκίτρινοι θα τα δώσουν όλα για όλα κόντρα στην Ομόνοια και θα περιμένουν και ένα συνδυασμό αποτελεσμάτων στην τελευταία αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους και να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Στο 6ο λεπτό ο Κατσαντώνης πέταξε την ευκαιρία από το όριο της μικρής περιοχής, αλλά ο Γκάρνερ στο 17’ δεν τον μιμήθηκε μιας και κράτησε όσο έπρεπε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Βεσελόφσκι με δυνατό πλασέ.

Μετά το 20λεπτο η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε ρυθμό αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα στην εικόνα του ματς. Οι γαλαζοκίτρινοι διαχειρίζονταν πολύ καλά το προβάδισμα τους, έπαιζαν σωστή και αποτελεσματική άμυνα, ενώ επιθετικά έψαχναν και ένα δεύτερο γκολ φτιάχνοντας κάποιες ευκαιρίες.

Οι ερυθρόλευκοι στον αντίποδα από τα άκρα ανέβαζαν παίκτες στην περιοχή του Ουζόχο, έβαζαν πίεση από ψηλά όμως φάσεις δεν έφτιαχναν.

Να σημειώσουμε πως στο 40’ ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι σε πτώση του Βάγκνερ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ μετά από μονομαχία με τον Ενσούε, όμως ο Βασίλης Δημητρίου έδειξε παίζεται.

Στο 44’ ο Γκάρνερ μετά από ασίστ του Ντε Βινσέντι διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ αλλά και της ομάδας του και το 2-0 ήταν γεγονός. Μια εξέλιξη που πανηγυρίστηκε έντονα από όλους στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

Το σφύριγμα λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 2-0, με τους γαλαζοκίτρινους να φτιάχνουν 6 τελικές (4 στον στόχο) και να έχουν 58% κατοχή. Στον αντίποδα μηδέν τελικές για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο 45λεπτο, 42% κατοχή και 2 κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σάββας Δαμιανού άφησε στα αποδυτήρια τους Μπρένο-Κρεάν και έβαλε στο γήπεδο τους Νικολάου-Τσουκαλά.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με γκολ στην επανάληψη αφού ο Γκάρνερ στο 52’ έκανε χατ-τρικ με όμορφη ατομική ενέργεια και έγειρε κατά ένα μεγάλο ποσοστό την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Φοβερός στο παιχνίδι ο Άγγλος που έκανε τα πάντα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο ρυθμός όπως ήταν φυσιολογικό έπεσε, οι γαλαζοκίτρινοι έλεγχαν τον ρυθμό και οι ελπίδες του Δαμιανού με τις αλλαγές εξανεμίστηκαν μετά το 3-0.

Ο Βάγκνερ στο 62’ με δύο προσπάθειες μείωσε σε 3-1 παραβιάζοντας για πρώτη φορά στον αγώνα τα δίκτυα του Ουζόχο και δίνοντας έτσι ένα νέο ενδιαφέρον στο ΓΣΠ. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι δεν έκτισαν πάνω στο τέρμα τους και έδωσαν τη δυνατότητα στον ΑΠΟΕΛ να κρατήσει μπάλα μη μπορώντας να πιέσουν αποτελεσματικά.

Στο 63’ ο Γκάρνερ άγγιξε το καρέ τερμάτων, όμως ο Βεσελόφσκι και το δοκάρι του το στέρησαν, με τον δείκτη του σκορ να παραμένει έτσι στο 3-1.

Ακολούθησαν αλλαγές από τους δύο πάγκους, προσπάθειες εκατέρωθεν για άλλο γκολ όμως αυτό δεν ερχόταν. Ο Εφραίμ στο 82’ προ κενής εστίας αστόχησε και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Να σημειώσουμε πως στο 88’ ο Ζαμπάλα στο ντεμπούτο του με τα γαλαζοκίτρινα σημάδεψε το δοκάρι, δεύτερο για την ομάδα του στην αναμέτρηση. Δοκάρι είχε και η Νέα Σαλαμίνα με τον Τσουκαλά στο 89’.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι τίποτα δεν άλλαξε όσον αφορά την έκβαση του αποτελέσματος.

Το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 3-1 που έφτασαν τους 30 βαθμούς, στους 26 παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια και η Νέα Σαλαμίνα θα υποδεχθεί την Καρμιώτισσα.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ (69' Ζαμπάλα), Ανουάρ, Ζαχίντ (85' Σατσιάς), Ντε Βινσέντι (69' Εφραίμ), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (79' Nτονγκαλά), Γκάρνερ (85' Σαχάρ)

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μπρένο (46' Νικολάου), Σανκό (64' Σιαθάς), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Ντουβεντρού (79' Πική), Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν (46' Τσουκαλάς), Βάγκνερ

Σκόρερ: Γκάρνερ (3) / Βάγκνερ