Του πήρε τον αέρα και το ντέρμπι, του αφαίρεσε την πρωτιά!

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του Λεμεσιανού ντέρμπι με 2-1. Από ένα γκολ οι Γεωργίου και Τόρες, μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τέλος του αγώνα ο Ντιγκινί. Αυτή ήταν η 2η φετινή νίκη της ΑΕΛ επί του Απόλλωνα, με τους γαλαζοκίτρινους να ανεβαίνουν στην 2η θέση. 52 βαθμούς για την ομάδα του Κέρκεζ, 51 για το συγκρότημα του Πετράκη.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ντέρμπι.

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά ήταν αναγνωριστικό, οι δύο αντιπάλοι προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και η ΑΕΛ τα κατάφερνε καλύτερα. Στο 4ο λεπτό ο Γεωργίου αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Δημητρίου και το 0-0 παρέμεινε.

Οι γαλαζοκίτρινοι πίεζαν από ψηλά τους κυανόλευκους και τους έβαζαν δύσκολα όσον αφορά τη δημιουργία φάσεων, και μάλιστα στο 36’ εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Δημητρίου και σκόραραν.

Ο κίπερ του Απόλλωνα δεν υπολόγισε σωστά, έκλεψε ο Τόρες που πλάσαρε και σε δεύτερο χρόνο ο Γεωργίου προερχόμενος από πίσω σε κενή εστία έκανε το 1-0. Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους με τον Κέρκεζ να χειροκροτεί και να δίνει οδηγίες.

Στον αντίποδα ο Πετράκης προσπάθησε να εμψυχώσει τους παίκτες του αλλά χωρίς αντίκρισμα αφού δημιουργικά έπαιρναν απροβίβαστο βαθμό μη μπορώντας να απειλήσουν ουσιαστικά τον Βοζίνια.

Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΛ μπροστά με 1-0 και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πετράκης απέσυρε τον Ματέι και έβαλε στη θέση του τον Νταμπό, σε μια προσπάθεια να γίνει πιο επιθετικός.

Όμως και το δεύτερο 45λεπτο έμοιαζε πολύ στο πρώτο. Δυνατές μονομαχίες, διακοπές και χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι παίκτες του Κέρκεζ όμως έβγαζαν περισσότερο πάθος στον αγωνιστικό χώρο, φρόντιζαν να διαχειρίζονται το προβάδισμα τους και παράλληλα να ψάχνουν και ένα δεύτερο γκολ.

Αυτό ήρθε με τον Μαέ στο 66’ όμως το VAR το ακύρωσε για οφσάιντ. Ο Απόλλωνας ούτε μετά από αυτό αφυπνίστηκε, και οι της ΑΕΛ έκαναν με τον Τόρες στο 75’ ότι δεν έγινε 9 λεπτά πριν. Δηλαδή πέτυχαν το 2-0, ενώ ο Ντανίλο πιστώνεται το μισό γκολ χάρη στην εξαιρετική ατομική του ενέργεια και την ασίστ «πάρε-βάλε» που έδωσε.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν γεμάτα αγωνία γιατί ο Απόλλωνας προσπάθησε να μειώσει, στο 89’ ήρθε η κόκκινη του Ντανίλο για φάουλ πάνω στον Ντιγκινί (μετά από on field review) και έτσι η ΑΕΛ έμεινε με δέκα.

Η υπόδειξη ήταν τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων, στο πρώτο από αυτά ο Ντιγκινί μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο Τσίρειο.

Η ύστατη προσπάθεια των κυανολεύκων για να πάρουν κάτι από το ντέρμπι δεν καρποφόρησε και με το τελικό σφύριγμα η ΑΕΛ έφυγε νικήτρια από το Λεμεσιανό ντέρμπι.

ΑΕΛ Βοζίνια, Αντωνίου, Έουλερ (Σάντος 79'), Μπουνόζα (Πάντιτς 69'), Τεϊξέιρα, Μεντόγιεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (Ντανίλο 58'), Τόρες, Γεωργίου (Αβντιγιάι 79'), Μαέ

Απόλλων Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ψύχας (75΄Βασιλείου), Μάρκοβιτς (82' Κυριάκου), Ματέι (Νταμπό 46'), Γιαννιώτας (Μπένσοπ 70'), Πίττας, Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί

Σκόρερ: Γεωργίου, Τόρες / Ντιγκινί