Το ιστορικό ρεκόρ που κυνηγά η Ομόνοια κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

Στο αντίστοιχο παιχνίδι του α’ γύρου είχε τερματίσει ένα ιστορικό αρνητικό ρεκόρ (27 συναπτά ντέρμπι δίχως νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου), στο επικείμενο του β’ γύρου η Ομόνοια έχει την ευκαιρία να θέσει ένα ιστορικό ρεκόρ απέναντι στον ΑΠΟΕΛ.

Από το γκολ του Τόμας ντε Βινσέντι στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης στις 11 Μαΐου 2019 (2-1 για τους «γαλαζοκίτρινους») οι «πράσινοι» κρατούν απαραβίαστη την εστία τους εδώ και 309 λεπτά. Στην ιστορία των ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ η κορυφαία επίδοση του «τριφυλλιού» είναι τα 380 λεπτά: από το γκολ του Αντωνίου στο 9’ του εκτός έδρας 1-1 την περίοδο 1981/82 μέχρι εκείνο του Μουρς στο 29’ του εντός έδρας 1-1 της σεζόν 1983/84.

Με άλλα λόγια, αν η Ομόνοια δεν δεχτεί γκολ μέχρι το 72ο λεπτό στο σημερινό ντέρμπι (20.2), θα θέσει ρεκόρ. Αν μάλιστα καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της για τέταρτο classico υπό τον Χένινγκ Μπεργκ, θα βάλει πλώρη για το αντίστοιχο ρεκόρ του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν δέχτηκε γκολ από το «τριφύλλι» στα πρώτα πέντε παιχνίδια τους και έφτασε το σχετικό σερί στα 475 λεπτά (μέχρι το γκολ του Χ. Σαββίδη στο εκτός έδρας 2-1 της Ομόνοιας τη σεζόν 1955/56)!