Πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός… νίκη εξάδας επί της ΑΕΚ

Πιο δυνατά από τον Ολυμπιακό μπήκε η ΑΕΚ στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων έφτιαξε τις προϋποθέσεις και απείλησε για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό. Ήταν όμως η πρώτη και μοναδική στο πρώτο μέρος.
Η εκπληκτική κίνηση του Τρισκόφσκι (ΔΕΣ ΕΔΩ), έβγαλε μόνο τον Ναράνχο από πλάγια θέση όμως έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μιχαήλ.

Πρώτη με γκολ από τον Μάντζη
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισοζύγισε την αναμέτρηση και στην πρώτη του κλασική ευκαιρία πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 17ο λεπτό συνεργάστηκαν άψογα Γκουστάβο, Σάλι και Μάντζης να κάνουν το 1-0. Ο Γκουστάβο έδωσε κάθετη μπαλιά στον Σάλι ο οποίος έκανε την σέντρα και με καρφωτή κεφαλιά ο Μαντζης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους δεν ήταν η αναμενόμενη με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί άλλη ευκαιρία μπροστά στις δυο εστίες. Το πρώτο μέρος και ειδικά μετά το προβάδισμα για την ομάδα του Γιανέφκσι κύλησε στους ρυθμούς του Ολυμπιακού με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με Ναράνχο και πάλι
Στο 58ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει στην αναμέτρηση. Ο Ακοράν εκτέλεσε το κορνερ και οΤρισκόφσκι πήρε την κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Ναράνχο ο οποίος μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (90+ Μίλετιτς), Μάντζης (80’ Φαν Χέσελ), Γκουστάβο (62’ Σαντάνα), Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (90+ Κυριάκου), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι

ΑΕΚ : Moλ, Τρουγιόλς (77’ Σπόλιαριτς), Ακοράν (59’ Νάντο), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντες (87’ Ταντί), Γκονζάλες, Ιωάννου, Φλοριάν, Ναράνχο (59’ Μακρής), Ναούμ (46’ Σπιρόφσκι)

Κίτρινες: Μάντζης, Σαντάνα  / Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Φερνάντες