Με Ασαντέ και ανωτερότητα πρώτη στα πλέι-οφ

Η Ομόνοια πήρε και το δεύτερο φετινό «αιώνιο» ντέρμπι με σκόρερ τον Ασαντέ στο 7ο λεπτό. Τελικό αποτέλεσμα το 1-0 στο ΓΣΠ, καλύτεροι οι πράσινοι από τον ΑΠΟΕΛ και θα μπουν δίκαια ως πρώτοι στα μπαράζ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, στο 5ο λεπτό ζήτησαν πέναλτι με τον Ασαντέ και δύο λεπτά αργότερα ο Γκανέζος εκμεταλλεύτηκε την 12η ασίστ του Λέσιακς νικώντας με κεφαλιά τον Ουζόχο. 8ο φετινό γκολ για τον 32χρονο άσο.

Στο 13’ ο Κλωναρίδης σέντραρε, οι γαλαζοκίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Λέσιακς όμως διαιτητής και VAR έδειξαν παίζεται.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό και στο 19ο λεπτό του ντέρμπι έχασαν μεγάλη φάση με τον Τιάγκο να πλασάρει εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα έξω. Στο 29’ ο Ουζόχο εξουδετέρωσε ένα μακρινό σουτ του Γκόμεθ και παρέμεινε έτσι το 1-0.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 33’ έχασε τη μοναδική φάση του στο πρώτο μέρος αφού ο Κατσαντώνης εντός περιοχής έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Τα λεπτά περνούσαν στο πρώτο μέρος, η Ομόνοια κρατούσε μπάλα και από τα άκρα έψαχνε ένα δεύτερο γκολ. Και άλλο ένα παράλληλο γύρισμα του Λέσιακς στο 42’ έφερε τον Τιάγκο σε πλεονεκτική θέση, ο Βραζιλιάνος ανατράπηκε και η απόφαση ήταν πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής ο οποίος όμως ήταν άστοχος από τα 11 βήματα, μη μπορώντας να βρει εστία. Έτσι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου 45λέπτου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 μετά το γκολ του Ασαντέ στο 7’.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

5 τελικές η Ομόνοια, 2 στον στόχο

1 τελική ο ΑΠΟΕΛ, εκτός στόχου

55%-45% κατοχή για τους πράσινους

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στις 11άδες των δύο ομάδων και οι δύο προπονητές συνέχιζαν με το ίδιο πλάνο.

Στο 54’ η Ομόνοια έχασε μια μεγάλη τριπλή ευκαιρία. Ο Λέσιακς έκανε τη μπαλιά, ο Ουζόχο έδιωξε και στην επαναφορά ο Τιάγκο πλάσαρε όμως ξανά ο Νιγηριανός είχε την απάντηση. Ούτε ο Παπουλής μπόρεσε να σκοράρει στη συνέχεια και το 1-0 παρέμεινε.

Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 64’ απώλεσαν άλλη μια κλασσική φάση με τον Τζιωνή μπροστά από την εστία του ΑΠΟΕΛ να μη βρίσκει καλά τη μπάλα μετά το παράλληλο γύρισμα του Ασαντέ.

Ο ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια ανέβασε κάπως τον ρυθμό του, έκανε δύο μαζεμένα σουτ σε σύντομο διάστημα με Σαμπάλα και Ζαχίντ όμως και τα δύο δεν έφεραν το γκολ. Οι γαλαζοκίτρινοι από το 70’ και μετά κράτησαν περισσότερο τη μπάλα, η είσοδος του Λουντέμο βοήθησε στην κυκλοφορία και επιχειρούσαν να φτιάξουν φάσεις προς την εστία του Φαμπιάνο.

Είχαμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο και όλα ήταν ρευστά. Από τη μια οι τυπικά γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν το 1-0 και να βρουν ένα δεύτερο γκολ για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, ενώ από την άλλη οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη έψαχναν την ισοφάριση.

Ο ΑΠΟΕΛ με την αλλαγή του Εντονγκαλά γύρισε το σύστημα με τετράδα στην άμυνα, ενώ ο Τζιωνής στο 82’ έχασε ευκαιρία για το 2-0 αφού το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Πουρσαϊτίδης έριξε τη τελευταία ζαριά με Μπεν Σαχάρ και Σατσιά, ενώ η πρώτη κίνηση του Μπεργκ ήρθε στο 90+2’ με τον Ντούρις στη θέση του Παπουλή.

Ουσιαστικά δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει την Ομόνοια ο ΑΠΟΕΛ, οι πράσινοι έκαναν διαχείριση του 1-0 και έτσι το τελικό σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου έστειλε και μαθηματικά πρώτη την Ομόνοια στα μπαράζ με 56 βαθμούς.Στους 30 παρέμειναν οι γαλαζοκίτρινοι.

Η Ομόνοια για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφφ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, ο ΑΠΟΕΛ περιμένει να μάθει αντίπαλο με τη τελική κατάταξη της πρώτης φάσης και την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής.

Σκόρερ: Ασαντέ (7’)

Κίτρινες: Γκόμεθ, Λέσιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ / -

ΟμόνοιαΦαμπιάνο, Λέτσιακς, Σεχού, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Τζιωνής, Ασάντε, Παπουλής (90+3’ Παπουλής)

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σιέλης, Βινίσιους (82' Εντονγκαλά), Μερκής, Σαμπάλα, Ανουάρ (70' Λουντέμο), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (87' Σατσιάς), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (87' Σαχάρ), Γκάρνερ