Οι (κάκιστοι) αριθμοί είναι αμείλικτοι

Άδικα απογοητεύτηκαν οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ που στέρησε το δικαίωμα στην ομάδα τους να διεκδικήσει την 6η θέση στο ντέρμπι με την Ομόνοια. Η ψυχική τους ηρεμία δεν διαταράχθηκε περισσότερο από ότι σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια της φετινής περιόδου. Παρακολούθησαν χωρίς ιδιαίτερο άγχος το ντέρμπι αιωνίων, αποδέχτηκαν την ανωτερότητα του αντιπάλου και με μια φωνή απαιτούν ριζικές αλλαγές.

Κανένας δεν πρέπει να ξεγελιέται με το 1-0 της Ομόνοιας. Όσοι γνωρίζουν τα βασικά του ποδοσφαίρου το σημερινό παιχνίδι ήταν για περισσότερα γκολ. Η ανάλυση του ΑΠΟΕΛ αποτυπώνεται στην ακόλουθη πρόταση. Μισό σουτ στο στόχο. Τίποτα περισσότερο. Με τέτοια εμφάνιση και την Τετάρτη το κύπελλο θα χαθεί από τον πρώτο αγώνα.

Οι δυο όψεις της αποτυχίας

Η αποτυχία του ΑΠΟΕΛ για είσοδο στο γκρουπ του τίτλου έχει δυο όψεις. Αρνητική και θετική.

Η αρνητική γράφτηκε από όλα τα ΜΜΕ και είναι παραδεχτή από όλους, φίλους και αντιπάλους. Η ομάδα έγραψε μαύρη σελίδα στην ιστορία της. Δεν χρειάζεται λεπτομερή ανάλυση για την ομάδα που από το 2006 μέχρι την προπέρσινη περίοδο (η περσινή ακυρώθηκε) τερμάτιζε στις θέσεις 1-2.

Η θετική όψη του νομίσματος είναι η λύτρωση. Ο ΑΠΟΕΛ θα αποτελούσε τον σάκο του μποξ στα πλέι οφ και το πιο πιθανόν θα ξεφτιλιζόταν. Αυτό δεν είναι δικό μας συμπέρασμα, αλλά εξάγεται από τους αριθμούς της ομάδας στα 10 ντέρμπι της φετινής περιόδου.

Οι γαλαζοκίτρινοι ολοκλήρωσαν με μόλις μια νίκη! Κέρδισαν μόνο την ΑΕΛ 1-0 με αυτογκόλ. Ηττήθηκαν δυο φορές από την Ομόνοια και από όλους τους υπόλοιπους στα εκτός έδρας παιχνίδια. Θέλετε και το καλύτερο. Χωρίς να σκοράρουν! Στο ΓΣΠ εξήλθαν ισόπαλοι με Απόλλωνα και ΑΕΚ με το ίδιο σκορ, 1-1 και πήραν λευκή ισοπαλία από την Ανόρθωση.

Απολογισμός: Μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες, με συντελεστή τερμάτων 3 υπέρ και 13 κατά.