Έριξε στο "καναβάτσο" την ΑΕΚ, πάτησε (ξανά) κορυφή

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό τα τραγικά ατομικά λάθη της ΑΕΚ, κέρδισε εύκολα με 3-0 στο Τσίρειο και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στα πλέι οφ. Τα τέρματα των Σάντος και Μαέ (2) έστειλαν την ομάδα της Λεμεσού στην κορυφή και περιμένει τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων για να κάνει τον απολογισμό της πρεμιέρα. H ΑΕΛ που πέτυχε τη 13η εντός έδρας νίκη σε 14 παιχνίδια, είδε τον Αντρέα Αβραάμ να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από ενάμιση περίπου μήνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το διαγώνιο σουτ του Τρισκόφσκι στο 6’ λεπτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που άσκησαν πίεση από πολύ ψηλά, μπλόκαραν τον αντίπαλο και έψαχναν την κατάλληλη στιγμή να... κτυπήσουν. Ο Τρουγιόλς σε μια εντελώς προκλητική ενέργεια, έδωσε στην ΑΕΛ την ευκαιρία που έψαχνε. Στο 19ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ δέχθηκε σε μια στιγμή κίτρινη και κόκκινη κάρτα. Την κίτρινη τη δέχθηκε για το σκληρό φάουλ στον Μηνά Αντωνίου και την απευθείας κόκκινη για το φτύσιμο στον Νταβόρ.

Με τις αριθμητικές ισορροπίες να αλλάζουν από πολύ νωρίς ήταν επόμενο η πλάστιγγα να γύρει προς την πλευρά της ΑΕΛ που πίεσε ακόμη περισσότερο και στο 29’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Τεϊσέιρα με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Σάντος, ο οποίος με ωραία κεφαλιά εντός περιοχής άνοιξε το σκορ.

Όλα τα δεδομένα μεταταφέρθηκαν στην ΑΕΛ που βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.  Ο Τόρες... τρύπωσε ανάμεσα από δυο αντιπάλους, έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, όμως, ο Γκονζάλεθ τον σταμάτησε αντικανονικά και ο Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μαέ με ψύχραιμη εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στη μια πλευρά και τον Μολ στην άλλη για το 2-0.

Όπως τέλειωσε το α’ ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Με πέναλτι και γκολ για την ΑΕΛ. Ο Λαφράνς ανέτρεψε τον Μαέ και ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Μολ απέκρουσε το πλασέ, όμως, στην επιστροφή της μπάλας ο επιθετικός της λεμεσιανής ομάδας με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0.

Το 10ο τέρμα του Μαέ στο πρωτάθλημα ήταν και η χαριστική βολή στο άψυχο σώμα της ΑΕΚ.

Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Όλα πήραν το δρόμο τους. Η ΑΕΛ έριξε ταχύτητες και επέλεξε τη συντήρηση δυνάμεων. Ο Κέρκεζ έριξε και τον Αβραάμ στο γήπεδο προκειμένου να πάρει χρόνο συμμετοχής και να ετοιμάζεται για τα δύσκολα, ενώ ο Αυγουστή αποχώρησε από το Τσίρειο πλήρως απογοητευμένος από την εμφάνιση και την ήττα της ομάδας του.