«Από μένα είναι... όΧι», βροντοφώναξε στον Ερμή ο Λουίς Κάρλος!

Ούτε το αριθμητικό μειονέκτημα από τα μισά του πρώτου μέρους ούτε η ψυχρολουσία από το γκολ του Ρουσιά στο 83ο λεπτό στάθηκαν αρκετά να υποχρεώσουν τη Δόξα σε ήττα στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στη β' φάση του πρωταθλήματος CYTA 2020/21.

Με τέρμα του νεοεισελθόντος Κάρλος στις καθυστερήσεις το προσφυγικό σωματείο απέσπασε 1-1 και έφτασε τους 31 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 25, αλλά έμειναν με την πικρία πως έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι.

Ο αγώνας άρχισε με ευκαιρίες εκατέρωθεν (6’ Εγγλέζου, 10’ Σαντίκ / 4’ δοκάρι Φόλπρεχτ), «χάλασε» ωστόσο μετά το σκαιό μαρκάρισμα του Χριστοφή στον Ρουσιά (22’), το οποίο μέσω VAR έφερε ορθώς την αποβολή του αμυντικού της Δόξας. Μέχρι την ανάπαυλα η μόνη αξιόλογη φάση ήταν η εντός περιοχής κεφαλιά του αμαρκάριστου Κοβάτσεβιτς που δεν βρήκε στόχο (31’).

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι παρατάχτηκαν σε ένα 3-5-1, το οποίο απορρόφησε αποτελεσματικά το μεγαλύτερο μέρος της πίεσης των «φτεροπόδαρων». Μέχρι το 75’ κάθε ομάδα είχε καταγράφει από μια αξιόλογη στιγμή (65’ Εγγλέζου / 74’ Φάλποουρτ).

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με (ορθώς) ακυρωθέν τέρμα του Ρουσιά ελέω οφσάιντ (81’), ωστόσο ο 28χρονος πανηγύρισε λίγο αργότερα, όταν από ασίστ του Φόλπρεχτ νίκησε με αριστερό σουτ τον Σισκόφσκι (83’). Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πως στην αρχή της φάσης ο Δημητρίου είχε χτυπήσει με το χέρι στο πρόσωπο τον Ολιβέιρα, αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε την απόφασή του.

Ο Σακκάς έπαιξε τα ρέστα του ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Καλό και Κάρλος και ο δεύτερος τον δικαίωσε, καθώς στο 93' αξιοποίησε σέντρα του Κίκας και με πλασέ ξεγέλασε τον Καϊκέ και ισοφάρισε! Ένα λεπτό νωρίτερα ο Δημητρίου είχε αποτύχει εξ επαφής να στείλει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Σισκόφσκι και να «κλειδώσει» με το 2-0 τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

ΔΟΞΑ - ΕΡΜΗΣ      1-1 (27.2)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 93’ Κάρλος / 83’ Ρουσιάς
Διαιτητές: Κυριάκος Χριστοδούλου - Μάριος Δημητριάδης, Ανδρέας Π. Ανδρέου - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
VAR: Λούκας Σωτηρίου / AVAR: Χαράλαμπος Γεωργίου
Κίτρινες: Μπόλιεβιτς, Ολιβέιρα / Ρουσιάς, Κύπρου, Χολτ
Αποβολή: Χριστοφή (26’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόφσκι - Μιντίκκης, Άδωνη, Χριστοφή, Εγγλέζου (92’ Κάρλος) - Ασαμόα (63’ Ολιβέιρα), Μπόλιεβιτς (86’ Καλό) - Αμντί (46’ Ζίλσον), Οικονομίδης, Κίκας - Σαντίκ.
ΕΡΜΗΣ (4-2-3-1): Καϊκέ - Γαβριήλ, Ντίας (67’ Μέιρα), Χολτ, Καραγκούνης (56’ Δημητρίου) - Σιντιμπέ, Φόλπρεχτ - Γκάταριτς (77’ Παπαθανασίου), Ρουσιάς, Φάλποουρτ - Κοβάτσεβιτς (68’ Κύπρου).