Μπεργκ: «Είναι καλύτερη η ισοπαλία παρά από το να χάσεις»

Ο προπονητής της Ομόνοιας, Χένινγκ Μπεργκ μίλησε μετά το ισόπαλο ντέρμπι με την Ανόρθωση και δήλωσε:

«Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι από δυο ανταγωνιστές ομάδες. Είχαμε καλή κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο. Υστερήσαμε όμως στην τελική επιλογή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ανοιχτό και είχαμε και οι δυο ομάδες ευκαιρίες. Χάθηκαν ευκαιρίες και στο τέλος τελείωσε 0-0.

Αν δούμε τις ευκαιρίες θα πούμε ότι ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα.  Η Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο επιτέθηκε περισσότερο παρά στο πρώτο. Ήταν ισορροπημένος παιχνίδι. Θέλουμε να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι όμως δεν μπορούμε να το κάνουμε πάντα. Είναι καλύτερη η ισοπαλία παρά από το να χάσεις. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Είμαστε σε εντάξει φόρμα, αλλά αυτά τα παιχνίδια είναι δύσκολα.

Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό. Πάντα στόχος είναι η νίκη και αυτή είναι η απαίτηση για την Ομόνοια. Είμαστε πεινασμένοι για διακρίσεις. Παίζουμε με τον ΑΠΟΕΛ και μετά με την ΑΕΛ. Δεν υπάρχει χρόνος. Όπως και στο προηγούμενο που αντιμετωπίσαμε την ΑΕΛ έτσι και πάλι δεν θα έχουμε μέρες προετοιμασίας, Εύχομαι την επόμενο φορά να έχουμε περισσότερο χρόνο. Με τον ΑΠΟΕΛ είναι ένα ωραίο παιχνίδι που μας αρέσει να παίζουμε. Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και στο καλύτερο μας επίπεδο.

Υπάρχει ανταγωνισμός στην ομάδα. Ο Μποτεάκ δουλεύει σκληρά και είναι κοντά στο να μπει στην ομάδα. Διαλέγω την ομάδα που θεωρώ καλύτερη για το κάθε παιχνίδι.

Το θετικό είναι ότι ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι και το αρνητικό ήταν ότι δεν μπορέσαμε να φτιάξουμε την καλή φάση παρά την κατοχή. Θέλαμε τη νίκη αλλά δεν μπορούμε να κερδίζουμε πάντα.

Έχουμε καλά αποτελέσματα και το συνολικό σκοράρισμα είναι εντάξει. Δεν μπορούμε να βάζουμε πέντε γκολ, αλλά θέλαμε να σκοράρουμε περισσότερο. Παίζουμε με ομάδες που αμύνονται απέναντι μας και είμαι ικανοποιημένος. Είναι εντάξει το σκοράρισμα και δεν δεχόμαστε αρκετά γκολ»