Ανατροπή... παραμονής για τη Νέα Σαλαμίνα!

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με ανατροπή (1-2) τον Ερμή ως τυπικά φιλοξενούμενη στο ''Αμμόχωστος'', σε ένα παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των μπαράζ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Τα πρώτα λεπτά, αλλά εν τέλει και ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο είναι κάτι που θα ξεχάσουμε νωρίς αφού οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να φτιάξουν φάσεις αλλά μόνο προϋποθέσεις.

Ένα 45λεπτο που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας μιας τόσο ο Ερμής όσο και η Νέα Σαλαμίνα είχαν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις, ημιτελείς προσπάθειες και μοιραία το 0-0 παρέμενε. Ενδεικτικό το γεγονός πως ο Σάββας Δαμιανού στο 36’ έκανε αλλαγή τακτικής, αποσύροντας τον Μουστιβάρ και βάζοντας στη θέση του τον Τσουκαλά για να φρεσκάρει το κέντρο του.

Η πίεση που έβαζαν ψηλά οι παίκτες κατέστρεφε τα πλάνα ανάπτυξης, ενώ και από τα άκρα η αλληλοκαλύψεις ήταν πολύ καλές. Συνέπεια αυτού ήταν οι δύο τερματοφύλακες να έχουν πολύ λίγη δουλειά.

Έτσι συνοπτικά αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με τη μεγαλύτερη φάση να έρχεται στο 44’ καθώς η κεφαλιά του Βάγκνερ σταμάτησε πάνω στον Καϊκέ.

5 τελικές ο Ερμής (1 στον στόχο), 1 τελική και αυτή στον στόχο για τη Νέα Σαλαμίνα. Όμως η μια της καλή στιγμή ήταν και η καλύτερη των πρώτων 45’, αλλά η κλάση του κίπερ των τυπικά γηπεδούχων κράτησε τον δείκτη του αποτελέσματος στο 0-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, και πιο συγκεκριμένα στο 51’, ο Τιμόθεος σφύριξε πέναλτι υπέρ των ερυθρολεύκων, όμως μετά από χρήση του VAR πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Και ενώ ο ρυθμός ήταν ο ίδιος με το πρώτο μέρος, ήρθε ο συνήθης ύποπτος… Ονησίφορος Ρουσιάς ΣΤΟ 61’ με ένα άγγιγμα να σκοράρει το 10ο του φετινό γκολ και να κάνει το 1-0. Την ασίστ έδωσε η αλλαγή του Μαρτίδη, Θεοδόσης Κύπρου.

Η αντίδραση από τον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας ήταν άμεση, πλέον οι αλλαγές μπήκαν στη σκακιέρα όπως βέβαια και η κούραση των παικτών.

Το φινάλε όμως μας επιφύλασσε ανατροπή αφού οι Σιαθάς και Βάγκνερ σκόραραν, εκμεταλλεύτηκαν αμυντικές αδράνειες του Ερμή και έτσι έκαναν το 2-1. Τα γκολ ήρθαν στο 78’ και στο 84’.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα τίποτα δεν άλλαξε, ο Ρουσιάς στο 2ο λεπτό της τετράλεπτης καθυστέρησης αστόχησε από πλεονεκτική θέση και η Νέα Σαλαμίνα πήρε ένα σημαντικό τρίποντο που την ανέβασε στους 32 βαθμούς. Από την άλλη ο Ερμής έμεινε στους 25.