Ο Ολυμπιακός (ΚΑ)τέστρεψε τις ελπίδες της Ανόρθωσης

Η Ανόρθωση είχε μπροστά της ένα αγώνα που έπρεπε να κερδίσει για να διατηρήσει τις ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος, ωστόσο ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Φαμπρίς Κα (9’), αλλά και τον Σαρφό (91’) στις καθυστερήσεις είχε άλλη άποψη. Κέρδισε την Ανόρθωση με 2-0 και άφησε την Ανόρθωση στο -10 από την κορυφή με μόλις επτά παιχνίδια να απομένουν μέχρι το τέλος της σεζόν.

Οι ελπίδες της Ανόρθωσης καταστράφηκαν, αφού έχασε από την θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του πρώτου γκρουπ. Ναι μεν υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες, ωστόσο όταν δεν κερδίζεις τον Ολυμπιακό και παίρνεις συνολικά δυο βαθμούς σε τρία παιχνίδια στη δεύτερη φάση, αυτές οι ελπίδες δεν θεωρούνται ,βάση των δεδομένων, ρεαλιστικές.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην πρώτη εξάδα και πως δεν μπήκε για να αποτελέσει κομπάρσο. Αν και το μυαλό του ήταν στον αγώνα κυπέλλου με τον Εθνικό, έπαιξε χωρίς άγχος, του βγήκε και πανηγύρισε μια ιστορική νίκη, την πρώτη του σε play off στο πρώτο γκρουπ.

Άχαστο η Ανόρθωση, γκολ ο Κα

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά και έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 5'. Ο Κορέια αστόχησε μόνος με κενή εστία μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Κα να κερδίζει τον Λόρια σε τετ α τετ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι σκόραραν και σόκαραν την Ανόρθωση, που έδειξε να επηρεάζεται πολύ από το γκολ του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Τιμούρ τα είχε χαμένα για μεγάλο χρονικό διάστημα, αφού πέραν από το γεγονός ότι δεν μπορούσε να δημιουργήσει, έκανε και εύκολα λάθη. Αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να βρει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Κα να στέλνει την μπάλα έξω στο 29’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κετσπάγια προχώρησε σε αλλαγή με Μίχα, έτσι ώστε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του, που έδειχνε φοβερά επηρεασμένη από το γρήγογο γκολ του Ολυμπιακού. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Ανόρθωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Κατοχή, αλλά…

Η Ανόρθωση ήθελε να επιτεθεί νωρίς στο ημίχρονο, ωστόσο παρά την κατοχή της μπάλας δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού. Μέχρι το 65’ ο Ολυμπιακός ανάγκασε την Ανόρθωση να κινηθεί σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς και να μην γίνει επικίνδυνη μπροστά στην εστία του Μιχαήλ.

Ανέβασε την πίεση, δεν βρήκε το γκολ

Η Ανόρθωση μετά το 70’ ανέβασε την πίεση της και βρήκε τεράστια ευκαιρία στο 76ο λεπτό με τον Οκριασβίλι, ωστόσο ο Μιχαήλ έκανε τεράστια διπλή απόκρουση.

Γκολ με Σαρφό και τέλος

Στο 91' ο Ολυμπιακός χτύπησε με Σαρφό, έκανε το 2-0 και κλείδωσε μια σπουδαία νίκη.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης (77’ Μανρίκε), Γαρουφαλιάς, Ντα Κόστα, Κα (54’ Κωνσταντινίδης), Σαντάνα (67’ Σαρφό), Αντρέου (54’ Νάνι), Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου, Χάνι (76’ Ευτυχίδης)

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Αρτυματά, Κορέια, Ντασουσβίλι (56’ Μαργκάσα), Χουσμπάουερ (69’ Ελουντού), Μπουσουλάζιτς (31’ Μίχα), Καλτσάς (69’ Χριστοφή), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.