Το στοιχείο που αρέσει στον Πουρσαϊτίδη και θα βοηθήσει ενόψει κυπέλλου

Ο ΑΠΟΕΛ αν και μπορούσε να ολοκληρώσει με περισσότερα γκολ την αναμέτρηση με την Καρμιώτισσα, εντούτοις πέτυχε δύο γκολ ένα στο 72' και ένα στις καθυστερήσεις του αγώνα, αφού από τις πολλές φάσεις που βρήκε κυρίως στο α' ημίχρονο, έλειψε το καθαρό μυαλό.

Ένα πρώτο μέρος που ήταν σχεδόν τέλειο για τους "γαλαζοκίτρινους", όμως τ' ότι δεν σημειώθηκε το γκολ, έφερε νεύρα στον Σάββα Πουρσαϊτίδη, που έβλεπε ότι η ομάδα του υστερούσε στην τελική πάσα. Στην επανάληψη αν και η ομάδα της Καρμιώτισσας μπήκε πιο ξύπνια στο παιχνίδι της, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με τον λυτρωτή Γκάρνερ να σημειώσει το γκολ που έλυσε τα πόδια των παικτών του Πουρσαϊτίδη. Το 1-0 όμως ήταν ένα στενό και επικίνδυνο σκορ, κυρίως όταν η Καρμιώτισσα έβγαινε μπροστά κερδίζοντας στημένες φάσεις, κάτι που έφερνε άγχος στο γαλαζοκίτρινο πάγκο. Ο Ντονγκαλά απογείωσε τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις σημειώνοντας το 2-0, μία νίκη που όπως σημειώθηκε από πλευράς επίσημης ομάδας δεν τη χαίρεται κανείς, αφού ο Γιάννης Σατσιάς μετά από κτύπημα στον ώμο, θα εισέλθει την πόρτα του χειρουργείου.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει βελτιώσει την αμυντική του συμπεριφορά αφού στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια των 15 ημερών, στα τρία δεν έχει δεχθεί γκολ, κάτι που φυσικά χαροποιεί τον Σάββα Πουρσαϊτίδη που βλέπει έστω και καθυστερημένα την αμυντική του γραμμή να δένει. Ένα στοιχείο που θα το χρειαστεί και στα επόμενα δύο ματς του κυπέλλου που θα δώσει για τους «4». Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλύτερος στο παιχνίδι του και αυτή είναι μία εμφάνιση που θα πρέπει να κρατήσει ενόψει συνέχειας.