Ανατροπή, δεύτερη σερί και ανεβαίνει

Η Ανόρθωση κέρδισε με ανατροπή τη Δόξα με 3-1, πέτυχε δεύτερη σερί νίκη και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Στρέπελ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα και να φτάσει στη 3η εντός έδρας νίκη. Με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 19 βαθμούς και έπιασε την ΑΕΚ στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ για τη Δόξα άνοιξε ο Σαντίκ στο 9’, ενώ η Ανόρθωση γύρισε το σκορ με Πράνιτς στο 20’, Μπεσάτ στο 52’ και Κατσαράβα στο 82’.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Τρελός ρυθμός με πολλές ευκαιρίες

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τη Δόξα, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Σαντίκ πέτυχε το 11ο του γκολ στο πρωτάθλημα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η Ανόρθωση δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και για 15 λεπτά ήταν κακή με πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση. Μετά το πρώτο 15λεπτο η ομάδα του Στρέπελ βελτιώθηκε και για 15 λεπτά ήταν εξαιρετική. Στο 20’ ο Πράνιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κατσαράβα και ισοφάρισε σε 1-1. Μετά το γκολ η Ανόρθωση πίεσε, βρήκε πολλές 3-4 ευκαιρίες να κάνει την ανατροπή, αλλά λίγο ο Γκρέμσλ και λίγο η αστοχία δεν της το επέτρεψαν. Από την άλλη η Δόξα ισορρόπησε και πάλι και στο 30’ είχε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Κάρλος να καταλήγει στο δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο Μικελντάντζε αστόχησε σε κενή εστία και σε γενικές γραμμές ήταν ένα 45λεπτο με τρελό ρυθμό και πολλές ευκαιρίες και προϋποθέσεις για τις δυο ομάδες.

Ανατροπή με το πρώτο του Μπεσάτ

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52’ έκανε την ανατροπή με το πρώτο γκολ του Μπεσάτ στο Κυπριακό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Στρέπελ ήταν πολύ καλύτερη από τη Δόξα και στο 57’ άγγιξε το 3-1, όμως ο Μικελντάντζε έχασε δεύτερη τεράστια ευκαιρία στο παιχνίδι.

Κερασάκι με τον καλύτερο της παίκτη

Ο Νίκα Κατσαράβα ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ανόρθωσης και στο 82’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 3-1 σε τετ α τετ με τον Γκρεμσλ.