Αν έχεις... Γκάρνερ, διάβαινε!

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τη Δόξα στο ΓΣΠ με 1-0 για την 4η αγωνιστική των μπαράζ στον Β’ Όμιλο. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Γκάρνερ στο 57’ που έφτασε τα 7 στο πρωτάθλημα και σκόραρε για 2ο συνεχόμενο ματς στα πλέι οφ. Ακυρώθηκε γκολ του Γαβριήλ στο 90+4' για οφσάιντ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σαν να μην έγινε ποτέ. Ανύπαρκτος ρυθμός, αρκετά αβίαστα λάθη και οι μονομαχίες μονοπώλησαν στον αγωνιστικό χώρο. Όσο ο ΑΠΟΕΛ τόσο και η Δόξα αν και προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να φτιάξουν ευκαιρίες δεν τα κατάφεραν και είχαμε λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η φάση που ξεχώρισε σε αυτό το πρώτο 45λεπτο ήταν η αναγκαστική αλλαγή του Λουίς Κάρλος ο οποίος στο 30’ αποχώρησε με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο αφήνοντας τη θέση του στον Καλό.

Γενικότερα πρόκειται για ένα πρώτο ημίχρονο που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τα 17 συνολικά φάουλ να είναι το στατιστικό που ξεχωρίζει.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Σάββας Πουρσαϊτίδης άφησε στα αποδυτήρια τον Σιέλη και έβαλε τον Ενσούε στη θέση του για να κάνει πιο επιθετικούς τους γαλαζοκίτρινους. Η εικόνα αρχικά ήταν η ίδια και το 0-0 παρέμενε.

Η κεφαλιά του Κίκας έφυγε έξω στο 53’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκάρνερ εντός περιοχής έκανε το πλασέ και από κοντινή απόσταση νίκησε τον Σισκόφσκι για το 1-0. Στο 57’ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ με το 7ο φετινό γκολ του Άγγλου που σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι στα μπαράζ.

Στο επόμενο διάστημα δεν διαφοροποιήθηκε κάτι παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων αφού οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν με κατοχή και σωστές μεταβιβάσεις του υπέρ τους αποτέλεσμα. Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους, ο Σατσιάς προσπάθησε να φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική του γραμμή αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Να σημειωθεί πως ο Εντονγκαλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 86' μετά από σύγκρουση εντός περιοχής με τον Γκολομπάρτ, σε μια φάση που ο Βασίλης Δημητρίου δεν έδωσε κάτι.

Το τριπλό σφύριγμα έδωσε το τρίποντο στον ΑΠΟΕΛ με το γκολ του Γκάρνερ στο 57’ να είναι τελικά και το νικητήριο. Στους 40 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι, η προσφυγική ομάδα έφυγε με άδεια χέρια από το ΓΣΠ και παρέμεινε στους 34.

Πλέον οι δύο ομάδες θα ξεκουραστούν κατά τη διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων και από εβδομάδας θα συγκεντρωθούν στους επόμενους αγώνες τους.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σιέλης (46' Ενσούε), Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ντίας, Λουντέμο, Ζαχίντ, Ντονγκαλά (87' Γαβριήλ), Κλωναρίδης (72' Κατσαντώνης), Γκάρνερ (79' Μπεν Σαχάρ)

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (76' Τραϊτσέφσκι), Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Κάρλος (30' Καλό), Ασαμόα (85' Φασουλιώτης), Γκολομπάρτ, Άδωνη (76' Μιντίκκης), Κίκας (76' Γκλίσιτς)'

Σκόρερ: Γκάρνερ (57') / -