Έκανε το καθήκον του και μείωσε στους τέσσερεις

Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του απέναντι στον Ολυμπιακό, κέρδισε με 2-0 στο Μακάρειο και πλησίασε στους τέσσερεις βαθμούς την πρωτοπόρο και επόμενη του αντίπαλο του Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι με γκολ των Γκεριέρ και Νταμπό, κόλλησαν τις νίκες μετά από τρεις μήνες και πάνε στη διακοπή με ηρεμία και καλή ψυχολογία για να προετοιμαστούν ενόψει του καθοριστικού ντέρμπι με τους πράσινους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το τέρμα του Γκεριέρ στο 39ο λεπτό ήταν εκείνο που χώριζε τις δυο ομάδες στο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα και αφού προηγουμένως ήταν για πολύ μεγάλο διάστημα ακίνδυνος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ. Ο Πίττας με κοντινή προβολή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα χτύπησε στο πίσω μέρος του σώματος του Μιχαήλ και είχε κατεύθυνση προς τα δίκτυα, όμως, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού την πρόλαβε.

Οι κυανόλευκοι είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν από τα πλάγια να απειλήσουν τους μαυροπράσινους, οι οποίοι με την πάροδο του χρόνου έκλεισαν καλά τους χώρους, κέρδισαν μέτρα και ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Μάλιστα στο 27' βρήκαν καλή ευκαιρία για να σκοράρουν, όμως, η μπάλα μετά από γυριστή κεφαλιά του Μάντζη, κατέληξε πάνω στον Γιοβάνοβιτς που δεν αιφνιδιάστηκε και απέκρουσε σχετικά εύκολα.

Ο ρυθμός είχε πέσει και όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ. Ωστόσο στο 39ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Γκεριέρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και έψαξε το δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά θα του κλείδωνε τη νίκη. Το βρήκε στο 59’ με τον Νταμπό, ο οποίος είπε ευχαριστώ στη συστημένη μπαλιά του Πέδρο και σκόραρε για το 2-0.

Όλα πήραν το δρόμο τους, με τις δυο ομάδες να... αποδέχονται τη μοίρα τους στο σημερινό παιχνίδι. Αμφότερες, έχασαν από μια καλή φάση, ο Απόλλωνας με τον Μπένσοπ και ο Ολυμπιακός με τον Χάνι, με τους δυο ποδοσφαιριστές σε πολύ καλή θέση να στέλνουν την μπάλα έξω.

Το τριπλό σφύριγμα του Θεουλή, βρήκε τον Απόλλωνα νικητή και στο -4 από την κορυφή.