Ανατροπή σχεδόν ένα χρόνο μετά

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ανόρθωση βρήκε τους τρόπους να γυρίσει το παιχνίδι με τη Δόξα και να πανηγυρίσει την τέταρτη της νίκη στους πέντε τελευταίους αγώνες. Κατάφερε έτσι να πάρει τρίποντο με ανατροπή για πρώτη φορά μετά από 11 μήνες.

Η τελευταία φορά που η ομάδα της Αμμοχώστου είχε καταφέρει να πανηγυρίσει τη νίκη σε αγώνα που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ ήταν στις αρχές της ημερολογιακής χρονιάς που διανύουμε. Στις 7 του περασμένου Γενάρη είχε υποδεχτεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την ΑΕΚ, η οποία χάρη σε ένα γκολ του Ζοάν Τομάς είχε καταφέρει να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Βίκτορ, Γκάντσεφ και Σισέ, ωστόσο, σημείωσαν από ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψαν στην Ανόρθωση να γυρίσει το παιχνίδι και, όπως και χθες καλή ώρα, να φτάσει στη νίκη με 3-1.