Η κεφαλιά-«δυναμίτης» του Μπένσχοπ έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα!

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια. Οι γλα΄ζιοι κέρδισαν με 1-0 με γκολ του Μπένσοπ στις καθυστερήσεις του αγώνα και μείωσαν την διαφορά τους από την κορυφή στον ένα βαθμό.

Πέρασαν 15 λεπτά
Δυνατά από την αρχή μπήκε ο Απόλλωνας ο οποίος έδειξε αποφασισμένος να πάρει την κατοχή της μπάλας και να μην επιτρέψει στην Ομόνοια να κάνει το παιχνίδι κατοχής. Ειδικά στα αρχικά στάδια του αγώνα τα είχε καταφέρει η ομάδα του Πετράκη χωρίς ωστόσο να γίνει απειλητική για την εστία του Φαμπιάνο.

Από λάθος ευκαιρία
Στο 14ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα ο Χούποσταν από την περιοχή αυτή κτύπησε στον Πίττα ο οποίος την έστρωσε για τον Νταμπό… έκανε το απευθείας πλασέ με την μπάλα να κτυπά στον Λούφτνερ και να καταλήγει σε κόρνερ.

Απάντησε με Κούσουλο η Ομόνοια
Στο 17ο λεπτό η Ομόνοια βρήκε την πρώτη της καλή ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση φαουλ του Γκόμεθ ο Κούσουλος πήρε την δυνατή γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Επανάληψη με Κούσουλο

Στο 34ο λεπτό οι πράσινοι έφτιαξαν και πάλι ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ ωστόσο η γυριστή κεφαλιά και πάλι από τον Κούσουλο (από κορνερ του Τιάγκο) πέρασε έξω.

Κλασική με Μπίσεσβαρ
Στο 35ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε κλασική ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ. Ο Πέδρο βρήκε τον συμπαίκτη του στην μικρή περιοχή ο οποίος με τακουνάκι πήγε να νικήσει τον Φαμπιάνο έπεσε ο Βραζιλιάνος και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Τελευταία με Γκεριέρ
Στο 45ο λεπτό ο Γκεριέρ πήρε την κεφαλιά (μετά από κορνερ) έστειλε την μπάλα πάνω στην  Φαμπιάνο.

Καλό αλλά έξω
Στο 73ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος και ήταν για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Κλασική για Ομόνοια
Στο 76ο λεπτό η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ ωστόσο το πλασέ του Παπουλής έδιωξε δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.

Με δέκα η Ομόνοια
Στο 84ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χούποτσαν με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Πίττα.

Μπένσομπ λυτρωτής
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει το ζητούμενο. Ο Μπένσομπ με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Φαμπιάνο για το 1-0 και την πολύ σημαντική νίκη των γαλάζιων

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Γκεριέρ, Χάμπος, Ντένιτς, Μπίσεσβαρ (76’ Μπένσοπ), Πίττας, Γιαννιώτας (63’ Ντιγκινί), Νταμπό (76’ Ματέι)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος,Τιάγκο (66’ Παπουλής) (85’ Λάνγκ), Λοΐζου (85’ Μποτεάκ), Τζιωνής, Ασάντε (76’ Τσέποβιτς)

Κίτρινες: Πέδρο, Γιαννώτας, Γκεριέρ / Γκόμεθ

Κόκκινες:  / Χούποτσαν

Διαιτητής: Guida Marco (Ιταλία)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
VAR: Calvarese Gianpaolo (Ιταλία)