Έσωσε την παρτίδα με buzzer beater του Γκεριέ

Ο Απόλλωνας έσωσε στο 90+4' τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Ανόρθωση. Τελικό αποτέλεσμα το 1-1. Ο Οκριασβίλι στο 58' έβαλε σε θέση οδηγού την Κυρία, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στη τελευταία φάση (90+4') με κεφαλιά του Γκεριέ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ντέρμπι.

Το ντέρμπι ξεκίνησε δυνατά με τον Γιαννιώτα να σκοράρει αλλά το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ (ο Νταμπό ήταν οριακά πιο μπροστά). Η Ανόρθωση απάντησε στα γκολ που ακυρώθηκαν αφού το τέρμα του Οκριασβίλι δεν μέτρησε λόγω φάουλ του Κορέια πάνω στον Πέδρο.

Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, οι δύο ομάδες πίεζαν ψηλά και έκλεβαν μπάλες. Είχαμε επιθετική διάθεση από τους ποδοσφαιριστές, δυνατές μονομαχίες και το 0-0 παρέμενε.

Οι ευκαιρίες ήταν και για τις δύο ομάδες, όμως οι γηπεδούχοι από το 35’ και μετά προσέγγιζαν με περισσότερη συχνότητα την περιοχή του Λόρια. Στο 40’ η κεφαλιά του Γιούστε έφυγε λίγο έξω.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης για το πρώτο 45λεπτο τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Με την έναρξη της επανάληψης δεν είχαμε αλλαγές και η αρχική εικόνα έμοιαζε πολύ με αυτή του πρώτου μέρους. Ο Οκριασβίλι στο 58’ με μια ατομική ενέργεια έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 0-1. Μιμήθηκε τον εαυτό του ο Γεωργιανός, έπραξε ότι έκανε και στη φάση του ακυρωθέν τέρματος, και έβαλε σε θέση οδηγού τους Αμμοχωστιανούς.

Ο Απόλλωνας έπρεπε να αντιδράσει, ήρθαν άμεσα οι αλλαγές του Πετράκη και η είσοδος των Ντιγκινί και Μπένσοπ είχαν στόχο να κάνουν πιο επιθετικογενείς τους κυανόλευκους.

Οι γηπεδούχοι αυτόματα κέρδισαν μέτρα, είχαν την κατοχή και σχεδόν όλη η Ανόρθωση ήταν πίσω από τη σέντρα. Άλλωστε το πολυπόθητο προβάδισμα το κρατούσε και έπρεπε να επικεντρωθεί στα αμυντικά της καθήκοντα η ομάδα του Τιμούρ.

Τα λεπτά κυλούσαν, οι παίκτες του Πετράκη άφησαν χώρους στα μετόπισθεν και βγήκαν όλοι ψηλά για να μπορέσουν να ισοφαρίσουν και να ψάξουν την ανατροπή.

Το 1-1 έμελλε να έρθει στη τελευταία φάση αφού με buzzer beater του Γκεριέ ο Απόλλωνας ισοφάρισε. Για άλλλη μια φορά σκόραρε ο αριστερός μπακ των κυανολεύκων, ξανά με κεφαλιά!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 66 βαθμούς (όσους έχει και η Ομόνοια), ενώ η Ανόρθωση πήγε στους 54.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Ντένιτς, Χάμπος (67' Ματέι), Μπίσεσβαρ (67' Μπένσοπ), Γιαννιώτας (62' Ντιγκινί), Πίττας, Νταμπό

Ανόρθωση: Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι (77' Χριστοφή), Μίχα (77' Πηλέας), Καλτσάς, Κβιλιτάια (64' Μαργκάσα)