Έγινε της ανατροπής και στο +5 η ΑΕΛ

Σ ‘ένα ματς με πολλά γκολ και δύο ανατροπές, η ΑΕΛ ήταν αυτή που στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη 4-3, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος απέναντι στην Δόξα.
Μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με την Ανόρθωση η νίκη για την ομάδα της Λεμεσού ήταν απαραίτητη. Άλλωστε αυτή την αγωνιστική υπάρχουν και τα ντέρμπι Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα-ΑΕΚ, στα οποία θα προκύψουν βαθμολογικές απώλειες. Και η ομάδα του Κέρκεζ έκανε το καθήκον της και πλέον με ηρεμία περιμένει τα άλλα ματς των πρωτοπόρων, όντας αυτή την στιγμή στο +5 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ.
Η Λεμεσιανή ομάδα προηγήθηκε νωρίς στο ματς με τον Χουράδο, η Δόξα γύρισε το σκορ με τέρματα των Λουίς Κάρλος και Χατζηβασίλη, ωστόσο τρία γκολ σε πέντε λεπτά από το 69΄ εως το 74΄ έδωσαν καθαρό προβάδισμα στην ΑΕΛ. Η Δόξα λίγο πριν από το φινάλε μείωσε σε 4-3 με τον Μιτρέα.

Γρήγορα γκολ στο Μακάρειο
Από το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΛ θέλησε να μπει δυνατά και να επιβάλει τον ρυθμό της. Και η ομάδα του Κέρκεζ ευτύχισε να σκοράρει μόλις στο 8ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Χουράδο έπειτα από σέντρα του Χ. Κυριάκου, αρχίζοντας ιδανικά το ματς. Όμως, δεν το χάρηκε για πολύ. Η Δόξα στην πρώτη της ουσιαστική φάση έφερε το ματς στα ίσα, σε μια αντεπίθεση που η άμυνα της ΑΕΛ πιάστηκε στον ύπνο και ο Λουίς Κάρλος με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 1-1 στο 12΄.
Η συνέχεια βρήκε την Δόξα να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργεί ορισμένες επικίνδυνες καταστάσεις, με αποκορύφωμα το δοκάρι του 18ου λεπτού από τον Χουράδο που παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Η ομάδα του Κέρκεζ δεν ήταν δημιουργική και είναι ενδεικτικό πως η επόμενη καλή στιγμή που έφτιαξε ήταν στο 35ο λεπτό με κεφαλιά του Λαφράνς. Το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Μαζεμένα γκολ στο δεύτερο μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε της ανατροπής και του γκολ στο Μακάρειο. Στο 62΄ ο Χατζηβασίλης έδωσε το προβάδισμα στην Δόξα, ωστόσο ακολούθησαν μαζεμένα τέρματα από την ΑΕΛ. Αρχικά στο 69΄ ο Μακρής έκανε το 2-2, δύο λεπτά αργότερα ο Λαφράνς έκανε την ανατροπή για το 2-3 και ο Μακρής με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 2-4 στο 74΄. Κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά με την ΑΕΛ η οποία παρά το γκολ του Μιτρέα που μείωσε σε 3-4 για την Δόξα, κράτησε το προβάδισμα της και πανηγύρισε το τρίποντο που την έφερε στο +5 από την δεύτερη θέση.