Σίδερα μασάει (και τα ματς γυρνάει) ο… Τακτακαλάς!

Τέσσερις μέρες μετά το «εκκωφαντικό» 4-2 επί της ΑΕΛ στον πρώτο αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca Cola ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμη μια σπουδαία επιτυχία στο «Μακάρειο».

Στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των πλέι οφ οι «μαυροπράσινοι» επικράτησαν με ανατροπή 2-1 της ΑΕΚ, η οποία… προσπέρασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους τέσσερις βαθμούς την τέταρτη Ανόρθωση και είδε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη να ελαχιστοποιούνται.

Στον αντίποδα ο σύλλογος του Τακτακαλά πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στα πλέι οφ (σ.σ. είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-0 επί της Ανόρθωσης) και έφτασε τους 40 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο 1-0 (6’ Τολμές), το οποίο πέτυχαν στο 11’ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Φερνάντεθ από τον Αγριμάκη και αξιοποίησε ο Τριτσκόφσκι φτάνοντας τα 14 τέρματα στο τρέχον πρωτάθλημα.

Ακολούθως οι «κιτρινοπράσινοι» έδωσαν μπάλα και γήπεδο στους οικοδεσπότες καραδοκώντας για τις ευκαιρίες τους στην κόντρα. Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε την μπάλα, δημιουργούσε όμως μόνον προϋποθέσεις ή μισές ευκαιρίες και απείλησε ουσιαστικά την εστία του Μαλ μόνο μια φορά (44’ Σαρφό).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε μ’ ένα ορθώς ακυρωθέν (ένεκα οφσάιντ) από το VAR τέρμα του Τολμές (48’) και λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι «μαυροπράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση: σε μακρινό σουτ του Γαρουφαλιά η μπάλα χτύπησε στα ακροδάχτυλα του Μαλ και στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζαχαρίου με πλασέ την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία (62’).

Επτά λεπτά αργότερα από σέντρα του Ευτυχίδη ο Βενιζέλος βρήκε… αέρα, όμως ο -επίσης νεοεισελθών- Σαντάνα με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για την ανατροπή των γηπεδούχων, οι οποίοι υπερασπίστηκαν επιτυχώς το προβάδισμά τους στα εναπομείναντα λεπτά, χάρη και σε μια διπλή εκπληκτική επέμβαση του Αγριμάκη στο 93'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ      2-1 (18.4)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 62’ Ζαχαρίου, 69’ Σαντάνα / 11’ πέν. Τριτσκόφσκι
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς - Ιωάννης Λαζάρου, Χρίστος Ε. Χρίστου - Κωνσταντίνος Φωτίου
VAR: Γιώργος Νικολάου / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου
Κίτρινες: Γαρουφαλιάς / Αναστασίου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-3-3): Αγριμάκης - Ψάλτης (46’ Κυριάκου), Νάνι, Σαμπίνια, Κωνσταντινίδης (65’ Ανδρέου) - Γαρουφαλιάς (65’ Μανρίκε), Σαρφό - Ευτυχίδης, Χαραλάμπους (58’ Σαντάνα), Ζαχαρίου - Μάντζης (58’ Βενιζέλος).
ΑΕΚ (4-4-2): Μαλ - Φερνάντεθ, Γκονθάλεθ, Αντωνιάδης, Ιωάννου (83’ Ναούμ) - Σπόλιαριτς (83’ Αναστασίου), Σπιρόφσκι - Μακρής (70’ Ναράνχο), Ακοράν (63’ Γκαρθία) - Τριτσκόφσκι, Τολμές.