Σε τελικό κυπελλου μετά από 13 χρόνια!

Μετά από 13 χρόνια σε τελικό κυπελλου η Ανόρθωση. Η Κυρία κέρδισε και πάλι τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ με 3-1 και με δεύτερη νίκη πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ο οποίος απέκλεισε την ΑΕΛ.

Κατοχή ο ΑΠΟΕΛ…γκολ η Ανόρθωση
Με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει δυνατά αφού ήταν η ομάδα που έψαχνε την ανατροπή άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΠ. Ωστόσο μπορεί οι γαλαζοκίτρινοι να είχαν την κατοχή αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ουζόχο. Κόντρα στην ροή του αγώνα η ομάδα του Τιμουρ Κετσπάγια στην πρώτη της ευκαιρία φρόντισε να σκοράρει και κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό. Στο 25ο λεπτό Χούσμπαουερ πήρε την μπάλα από κέντρο του γηπέδου δεν βρήκε αντίπαλο στον δρόμο του, μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1.

Βρήκε απάντηση με Γκάρνερ
Στο 35ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αμπαρτσουνιάμ στην περιοχή. Ο Γκάαρνερ το εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον επαναληπτικό με τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει άλλα δυο γκολ για να πάρει την πρόκριση.

Ο Κορρέα του το «έκοψε»
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Κυρία πήρε και πάλι προβάδισμα κάμνοντας αποφασιστικό βήμα για πρόκριση. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φαουλ και ο Κορρέα με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ουζόχο για το 1-2.

Και δεύτερο από Κορρεά
Οι ίδιοι πρωταγωνιστές για το 1-2 έκανα το 1-3 στο 75ο λεπτό. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κορνερ και ο Κορρέα με κεφαλιά και πάλι νίκησε του Ουζόχο για το 1-3 της Κυρίας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ δίνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στην ομάδα του στον μεγάλο τελικό.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Ενσούε, Ζαμπάλα, Ανουάρ (82’ Λούντεμο), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46’ Μπέν Σαχάρ), Ντονγκαλά (69’ Κατσαντώνης), Γκάρνερ (77’ Νούχιου)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς Κ., Κορέια (79’ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν (55’ Μίχα), Καλτσάς, Βργκοτς, Κβιλιτάια (64’ Χριστοφή) Χουσμπάουερ (79’ Πυλέας), Ρισβάνης, Κορρέα.

Κίτρινες: Ντε Βινσέντι, Σαχάρα, Ζαχιντ  / Κορέια, Αρτυματά

Διαιτητής: DA SILVA PINHEIRO JOAO PEDRO (Πορτογαλία)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
VAR: DA SIVA OLIVEIRA ESTEVES BRUNO ALEXANDRE (Πορτογαλία)