Διπλό στην «πρόβα» τελικού για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός για την 8η αγωνιστική της Β’ Φάσης στον πρώτο όμιλο κέρδισε εκτός έδρας την Ανόρθωση με 0-2. Αυτογκόλ ο Βργκοτς (39’), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χαραλάμπους στο 72’ σε ένα παιχνίδι «πρόβα» του τελικού κυπέλλου.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Αμφότερες από τα άκρα δημιουργούσαν αλλά οι τελικές προσπάθειες ήταν ημιτελείς.

Η Ανόρθωση από το 18’ και μετά απώλεσε κάποιες ευκαιρίες με κυριότερο εκφραστή τον Αμπαρτζουμιάν, αλλά τόσο ο Αρμένιος όσο και οι συμπαίκτες του δεν βρήκαν δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε εκ νέου μετά το μισάωρο και μάλιστα στο 36’ ο Ζαχαρίου λίγο πριν πλασάρει είδε την άμυνα των γηπεδούχων να διώχνει σωτήρια. Σε ένα γενικότερο πλαίσιο βλέπαμε ένα παιχνίδι που προμήνυε… το 0-0 σαν αποτέλεσμα ανάπαυλας αφού η εδαφική υπεροχή ήταν από τη μια εναλλασσόμενη και από την άλλη ανούσια.

Όμως το γκολ ήρθε και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 39’ ο Μανρίκε έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Κορρέα υπό την πίεση του Ευτυχίδη έδιωξε, όμως στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Βργκοτς και κατέληξε στα δίχτυα του Λόρια. Αυτογκόλ και 0-1 για τους μαυροπράσινους.

Ο Χουσμπάουερ πήγε να απαντήσει στο 42’ όμως το γυριστό του έφυγε έξω, και έτσι ο Αναστάσης Αναστάση έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Με την έναρξη της επανάληψης οι δύο προπονητές έκαναν από μια αλλαγή. Χριστοφή αντί Π. Αρτυματά για τους γηπεδούχους (και σύστημα με τετράδα πλέον), νέο πρόσωπο στην επίθεση για τους μαυροπράσινους αφού ο Κοστόφ άφησε την θέση του στον Μάντζη.

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στην επανάληψη, πίεζε και κρατούσε την μπάλα αλλά το τέρμα της ισοφάρισης δεν ερχόταν. Ο Γιανέφσκι έκανε αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του και με απώτερο σκοπό να κτυπήσει στην αντεπίθεση, κάτι που ξέρει να κάνει σε πολύ καλό βαθμό ο Ολυμπιακός.

Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκε ο Τσούπιτς για τους φιλοξενούμενους και σε κάποιες άλλες οι αμυντικοί με τις τοποθετήσεις τους. Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 58’ αφού ο Μίχα εντός περιοχής πλάσαρε όμως ο κίπερ των μαυροπρασίνων έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

Τα λεπτά κυλούσαν, η πίεση της Ανόρθωσης υποχωρούσε και ο Ολυμπιακός κατάφερε με τις τροποποιήσεις του Γιανέφσκι να βγει με αξιώσεις μπροστά. Και στο 72’ ο Χαραλάμπους δικαίωσε τον προπονητή του που τον έριξε στο ματς αφού με ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι στον Λόρια και το δυνατό του σουτ παραβίασε την εστία της Κυρίας για 2η φορά.

Ο Τιμούρ με το σκορ στο 0-1 έβαλε και τον Μανιά στο γήπεδο, το πήγε δηλαδή με δύο φορ, αλλά το τέρμα του Χαραλάμπους ήταν αυτό που έδωσε ένα γερό προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Μετά από αυτή την εξέλιξη τίποτα δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή αλλά οι τελικές τους προσπάθειες δεν ήταν οι επιθυμητές για να φέρουν κάποιο γκολ.

Το τελικό σφύριγμα του Αναστάση έδωσε το τρίποντο στον Ολυμπιακό και με αυτό το 0-2 οι μαυροπράσινοι έφτασαν τους 43 βαθμούς. Από την άλλη η Ανόρθωση παρέμεινε στους 54, με την τελική θέση της ομάδας να είναι έτσι και αλλιώς η 4η.

Εδώ και λίγες μέρες η σκέψη και των δύο μονομάχων είναι αποκλειστικά στραμμένη στον μεταξύ τους τελικό κυπέλλου που θα γίνει στις 15/5 (21:00) και έτσι οι προπονητές θα χρησιμοποιήσουν τα επόμενα δύο παιχνίδια πρωταθλήματος για προετοιμασία.

Ανόρθωση: Λόρια, Π.Αρτυματάς (Χριστοφή 46'), Κορρέα, Βργκοτς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν (Ελουντού 63'/Μαργκάσα 88'), Κ.Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Μίχα (Μανιάς 67'), Καλτσάς, Κβιλιτάια

Ολυμπιακός: Τσούπιτς, Γαρουφαλιάς, Γκουστάβο (Χαραλάμπους 61΄), Μανρίκε (Ηρακλέους 88'), Ευτυχίδης (Σάλι 61'), Ζαχαρίου (Ψάλτης 56'), Σαρφό, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (Μάντζης 46'), Κυριάκου