Θ’ αλλάξει (ξανά) το σενάριο;

Η τελευταία έξοδος της Ομόνοιας για την αγωνιστική περίοδο 2020/21 είναι την ερχόμενη Τρίτη στην Αρένα, όπου θ’ αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Πόσο κρίσιμη είναι η αναμέτρηση καταδεικνύεται από το γεγονός πως μπορεί να στέψει πρωταθλήτρια την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, αν το αποτέλεσμά της είναι καλύτερο από το αντίστοιχο του Απόλλωνα κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ακόμη όμως και αν δεν προκύψει αυτός ο συνδυασμός, η έκβαση του αγώνα με τους Λαρνακείς θα καθορίσει την αφετηρία των «πρασίνων» εν όψει της τελευταίας αγωνιστικής και το ντέρμπι με τους «κυανόλευκους» της Λεμεσού.

Αν δεν ηττηθεί από τους «κιτρινοπράσινους», το «τριφύλλι» θα παραμείνει στην κορυφή και θα βολεύεται (και) με ισοπαλία στον «τελικό πρωταθλήματος». Αν όμως φύγει με άδεια χέρια από την Αρένα και ο Απόλλωνας επικρατήσει στο «Τσίρειο», τότε τη 10η Μαΐου στο ΓΣΠ η Ομόνοια θα χρειάζεται μόνο νίκη, για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Οι μέχρι στιγμής αναμετρήσεις με την ΑΕΚ στην τρέχουσα σεζόν, είχαν την ίδια ευτυχή κατάληξη (νίκη) για τους «πράσινους», αλλά διαφορετικό σενάριο. Στο 2-1 στο ΓΣΠ, οι Λαρνακείς του Νταβίντ Κανέδα ηττήθηκαν με γκολ του Κίκο στο 89’ από μια Ομόνοια που αγωνιζόταν με τα «δεύτερα».

Στο 3-0 στην Αρένα η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε άνετα (από το πρώτο ημίχρονο) της αντίστοιχης του Σωφρόνη Αυγουστή, ενώ στα πλέι οφ το εντός έδρας 1-0 είναι «μαγική εικόνα», καθώς οι «κιτρινοπράσινοι» δημιούργησαν περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες και εδικαιούντο τουλάχιστον να μη χάσουν.

Στο παιχνίδι της Τρίτης η ΑΕΚ θα έχει (εκ νέου) καινούργιο προπονητή, καθώς την τεχνική ηγεσία έχει αναλάβει ο Παναγιώτης Γιάννου με βοηθούς τους Έκτορ Γκονζάλες και Ανδρέα Δαρείο. Θ’ αλλάξει εκ νέου το σενάριο της νίκης για την Ομόνοια ή, αυτή τη φορά, θα αλλάξει το αποτέλεσμα για τους Λαρνακείς;