Πρωταθλήτρια Κύπρου για 21η φορά στην ιστορία της!!!

Πρωταθλήτρια μέσω Τσιρείου η Ομόνοια. Αφού έκανε τη δουλειά τους στην Αρένα κέρδισε την ΑΕΚ με 0-1 ο Απόλλωνας εν τα κατάφερε κόντρα στον Ολυμπιακό έμενε στο 2-2 και έστεψε και μαθηματικά την Ομόνοια πρωταθλήτρια.

Κλασική με Παπουλή
Ούτε το πρώτο λεπτό δεν είχε συμπληρωθεί στην Αρένα με την Ομόνοια να βρίσκεται μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ. Ο Τιάγκο βρήκε στην περιοχή τον αμαρκάριστο Παπουλή ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα πάνω στον Μολ χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Και πάλι με Παπουλή
Η ομάδα του Μπέργκ μπήκε δυνατά στην Αρένα και έψαξε το γρήγορο γκολ που θα την βοηθούσε στη συνέχεια του αγώνα, κάτι όμως που δεν πέτυχε. Μετά την κλασική του πρώτου λεπτού ο Φώτης Παπουλής στο 7ο λεπτό έχασε άλλη μια αφού δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή.

Απάντησε με Ακοράν
Στο 12ο λεπτό η ΑΕΚ έφτιαξε την πρώτη της καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Ακοράν προσπάθησε με πλασέ να νικήσει τον Φαμπιάνο με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Βραζιλιάνου. Πέντε λεπτά αργότερο ο ίδιος ποδοσφαιριστής από πλεονεκτική θέση πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια του κίπερ της Ομόνοιας.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας (53-47) στο ημίχρονο να φτιάχνει προϋποθέσεις αλλά τα σουτ του Ναούμ και Τρισκόφσκι στο 45ο λεπτό δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0.

0-1 για την Ομόνοια με Φώτη Παπουλή
Στο 48ο λεπτό η Ομόνοια πέτυχε αυτό που ήθελε από την αρχή του αγώνα. Ο ΤΙάγκο στην περιοχή έδωσε έτοιμο γκολ στον Παπουλή ο οποίος αυτή την φορά κέρδισε το Μολ κάνοντας το 0-1 για την Ομόνοια.

ΑΕΚ: Μολ, Γκονζάλεζ, Αντωνιάδης, Σπιρόσκι (71’ Σπόλιαριτς), Ακοράν (90’ Σαββίδης), Τρισκόφσκι, Γκαρσία (71’ Ναράνχο), Χέιτλι, Φερνάντεζ, Ιωάννου, Ναούμ (Αναστασίου)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Μποτεάκ (89’ Λοιζου), Παπουλής (80’ Τζιωνής), Τσέποβιτς (80’ Ντούρις)

Κίτρινες: Αντωνιάδης / Σέχου