(Χ)ορτάσαμε από ευκαιρίες

Χωρίς νικητή έληξε το πολύ καλό παιχνίδι ανάμεσα στην Πάφο και τον Απόλλωνα (1-1). Οι δυο ομάδες έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες, με τις σημαντικότερες να προέρχονται από τους γηπεδούχους, όμως, τους έμεινε το τέρμα που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο ένας βαθμός δεν είναι ικανοποιητικός, αφού οι κυανόλευκοι έχασαν έδαφος για την κορυφή και οι γηπεδούχοι ενδεχομένως να έκαναν την καλύτερη εμφάνιση τους.

Γεμάτο 45λεπτο

Πολύ καλό ημίχρονο διαδραματίστηκε στην Πάφο. Ο γρήγορος ρυθμός, τα δυο τέρματα, ένα για κάθε ομάδα και η μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ήταν τα πιο σημαντικά που είδαμε. Προς το τέλος οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Σαρδινέρο, σε μια φάση που υπήρχε παράβαση, απόρροια της απροσεξίας του αμυντικού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα, είχε τον έλεγχο και έχασε δυο ευκαιρίες με τους Σκέμπρι και Παπουλή, σε αντίθεση με την Πάφο που περίμενε, αλλά ήταν επικίνδυνη σε κάθε επίσκεψη στην περιοχή του Βάλε. Το σκορ άνοιξε από τον Μάρκοβιτς στο 31ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Ζίβουλιτς. Ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνας μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-1.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν διήρκησε για πολύ. Στο 34’ ο Νέμετς ισοφάρισε με κοντινή προβολή μετά από πάσα πάρε-βάλε του Φιλιώτη, ενώ στο 44’ ο Σλοβάκος έχασε την ευκαιρία της χρονιάς, αφού από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Βάλε εξουδετερωμένο, πλάσαρε εκτός.

Ευκαιρίες χωρίς γκολ

Με δυο καλές ευκαιρίες για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Η «βολίδα» του Χάμπου πέρασε λίγο έξω, ενώ το σουτ του Περέιρα κατέληξε στην αγκαλιά του Μολ. Ο Απόλλωνας συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά η Πάφος παρέμεινε εξαιρετικά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Όπως στο 59’ όταν οι γηπεδούχοι αντάλλαξαν πολύ όμορφα την μπάλα, αλλά ο Βάλε νίκησε στο τετ α τετ τον Φιλιώτη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε καλή ευκαιρία και στο 67’, όμως, το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι καλές ευκαιρίες συνεχίστηκαν, με τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο να καταγράφεται στο 83’ με τον Αγκούλο που ανενόχλητος σούταρε έξω. Δυο λεπτά προηγουμένως, ο Χάμπος με δυνατό συρτό σουτ, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μολ.

Ο πολύ καλός ρυθμός πήγε μέχρι το τέλος, με τον Σαρδινέρο στην τελευταία φάση του αγώνα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων, έπιασε την κεφαλιά και υποχρέωσε τον Μολ σε σωτήρια επέμβαση.