Όρθια η Ένωση, δεν μπορεί η Ομόνοια

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 77’ με οβίδα του Ίσμα Λόπες, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη, αφού στο 85’ ο Ενόχ ισοφάρισε σε 1-1, χαρίζοντας ένα βαθμό στην Ένωση.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πραγματοποίησε και πάλι μέτρια εμφάνιση. Κατάφερε να προηγηθεί στο 77’ με τον Ίσμα να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, ωστόσο και πάλι έδειξε ότι δεν μπορεί. Πλέον με αυτή την απώλεια, η Ομόνοια βρίσκεται στο +5 από τον υποβιβασμό, ενώ η εξάδα φαντάζει… όνειρο, αφού είναι στο -4 από την ΑΕΚ που έχει δυο παιχνίδια λιγότερα.

Δείτε το LIVE του αγώνα.

Κακός ρυθμός με πολλά φάουλ και τρεις ευκαιρίες

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένα από τα χειρότερα που έχουμε παρακολουθήσει φέτος από πλευράς θεάματος. Κακός ρυθμός με πολλά φάουλ και τις δυο ομάδες να μην έχουν καθόλου καλή ανάπτυξη στην επίθεση. Ο Πίττας απείλησε δυο φορές στο ξεκίνημα την Ομόνοια, ωστόσο ο Μεχίας ήταν έτοιμος. Για να μπορέσει η Ομόνοια να φτιάξει ευκαιρίες έπρεπε να περάσουν 42 λεπτά, όταν ο Ζίβετς πλάσαρε και τον Κλέιμαν, ο οποίος μάζεψε δύσκολα. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα κακό πρώτο ημίχρονο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο πέραν από τρεις φάσεις.

Οβίδα Ίσμα και απάντηση από Ενόχ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καλύτερος με τις δυο ομάδες να έχουν φάσεις για γκολ. Η Ένωση με Ρασμούσεν και η Ομόνοια με Ζίβετς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις πρώτες ευκαιρίες που βρήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 77’ η Ομόνοια βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με ένα κεραυνό του Ίσμα Λόπες που κατέληξε στα δίκτυα του Κλέιμαν. Ωστόσο το προβάδισμα της Ομόνοιας κράτησε μόλις 8 λεπτά, καθώς στο 85’ ο Ενόχ ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Μουλαζίμης, Ενόχ, Ζάρατε, Ουντότζι, Αγγελή, Βαλλιάνος, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Πίττας (73’ Κουμής)

Ομόνοια: Μεχίας, Γκαφούρ, Βύντρα, Ίσμα, Κούσουλος, Κατελάρης, Σοάρες, Τζιωνής(84’ Ενρίκεζ), Ζίβετς(62’ Μόντες), Ραμίρες, Ντάρμπισαιαρ