Κάιλ Λαφέρτι: Χατ τρικ στο δεκάλεπτο (vid)

Ο Κάιλ Λαφέρτι ανακοινώθηκε από την Ανόρθωση και έρχεται στην Κύπρο για να καλύψει το κενό που άφησε ο Κβιλιτάια. Το βιογραφικό του Βορειοιρλανδού επιθετικού είναι καλύτερο, όμως, αυτό δε σημαίνει κάτι και θα πρέπει να το επιβεβαιώσει στο γήπεδο.

Λαφέρτι πέτυχε τριψήφιο αριθμό τερμάτων στην καριέρα του και παρά το ύψος (1,93) του σκοράρει με όλους τους τρόπους. Το απέδειξε και στην Κιλμάρνοκ, την τελευταία ομάδα που αγωνιζόταν προτού κατηφορίσει για την Κύπρο.

Ο 34χρονος (σε τρεις μήνες) επιθετικός σε 13 συμμετοχές πέτυχε ισάριθμα τέρματα, με τα έξι εξ αυτών να μοιράζονται σε δυο παιχνίδια. Δηλαδή πέτυχε χατ τρικ στους δυο από τους 13 αγώνες που αγωνίστηκε στην σκωτσέζικη ομάδα. Σημείωσε ένα στο κύπελλο απέναντι στη Στενχάουσμιουρ (0-4) και το άλλο στο πρωτάθλημα κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ (3-0).

Το τελευταίο του χατ τρικ ο Λαφέρτι το πέτυχε σε 10 μόλις λεπτά  (32’, 34’, 43’) και λογικό ήταν να αποθεωθεί.

Αξίζει να σημειωθεί πως το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Ανόρθωσης σημείωσε ακόμα ένα χατ τρικ στην καριέρα του (σύνολο τρία). Ήταν με τη φανέλα της Ρέιντζερς την περίοδο 2010/11 κόντρα στην Ντανφέρμλιν σε αγώνα κυπέλλου (7-2).