Παρέμεινε κορυφή, συνεχίστηκε το σερί! (pics)

Με τους Γκάγιας Ζαχίντ και Νατέλ να δίνουν την λύση, ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην κορυφή με 35 βαθμούς μετά τη νίκη επί της Δόξας με 1-2 και στο +1 από την ΑΕΛ η οποία προηγουμένως είχε κερδίσει την Πάφο. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά στο θεσμό του πρωταθλήματος και μέσα σε διάστημα τριών ημερών, κερδίζει τη Δόξα για δεύτερη φορά. Ένα ΑΠΟΕΛ που στο πρώτο ημίχρονο υστερούσε στην τελική πάσα, στο δεύτερο μέρος, βρήκε τα πόδια του και δίκαια επικράτησε της ομάδας της Κατωκοπιάς για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, διευρύνοντας το σερί στις πέντε νίκες.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα
Σ' ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, Δόξα και ΑΠΟΕΛ πήγαν στα αποδυτήρια με την προσωρινή λευκή ισοπαλία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι του αγώνα και την κατοχή να φτάνει στο 65%, όμως η παρουσία της ομάδας δεν ήταν τέτοια έτσι ώστε να έρθει ένα γρήγορο γκολ. Αν και οι "γαλαζοκίτρινοι" κρατούσαν την μπάλα δεν κατάφεραν ν' απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Γκρεμσλ και μετά από μία μέτρια εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου.

Ο Γκάγιας Ζαχίντ ήταν ο ποδοσφαιριστής που ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης για τον ΑΠΟΕΛ αφού στο 19' και στο 38' προσπάθησε ν' απειλήσει δις την εστία της Δόξας, χωρίς όμως αντίκρισμα. Οι Νσούε και Καζούδεν ήταν στην καλύτερη τους φάση και δικαιολογημένα οι δύο προαναφερθέντες τ' άκουσαν για την παρουσία τους από τον Πάολο Τραμετσάνι.

Στο 15' η πιο κραυγαλέα φάση της Δόξας με διπλή μάλιστα προσπάθεια αρχικά με Ζατλ και στη συνέχεια με Μπόλιεβιτς, μία φάση που θα μπορούσε να φέρει και το γκολ για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Το β’ ημίχρονο διεξάχθηκε υπό βροχόπτωση κάτι που δυσκόλευε ακόμη περισσότερο το έργο των δύο ομάδων.  Με τη συμπλήρωση μίας ώρας ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μπει μπροστά σε θέση οδηγού χάρις στο γκολ του Γκάγιας Ζαχίντ και μετά από ομαδική προσπάθεια η μπάλα κατέληξε στον Καζού ο οποίος έδωσε την ασιστ στον Ζαχίντ για το 0-1.

Μπαλόγκ και Νατέλ στο 71’ και στο 72’ αντίστοιχα είχαν κραυγαλέες ευκαιρίες στο παιχνίδι για ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Γκρεμσλ, ήταν σε ετοιμότητα κρατώντας το στενό 0-1, πραγματοποιώντας μάλιστα σπουδαίες αποκρούσεις.

Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο ΑΠΟΕΛ με εντυπωσιακή μπαλιά του Βούρου στην πλάτη της άμυνας της Δόξας προς τον Νατέλ, ήταν αρκετή για τον Βραζιλιάνο για να δημιουργήσει το 0-2, απλοποιώντας τα πράγματα για τους «γαλαζοκίτρινους».

Άμεση ήταν η απάντηση της Δόξας αφού δύο λεπτά αργότερα μείωσε με τον Παβλόφ. Από μία στημένη φάση, η Δόξα κατέβασε κόσμο στην περιοχή του Βάτερμαν με τον επιθετικό της Δόξας να μειώνει, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Το παιχνίδι τελείωσε με διπλό επί του ΑΠΟΕΛ κάνοντας ποδαρικό στη νέα χρονιά και τους "γαλαζοκίτρινους" από εβδομάδας να μπαίνουν σε ρυθμούς Ανόρθωσης που είναι και η επόμενη τους αντίπαλος.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Νελσίνιο, Σωτηρίου, Άδωνη (63’ Ευσταθίου), Παχίπης, Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (46’ Παπαφώτης), Ζατλ, Παβλόφ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (90+2' Μιλάνοφ), Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Ντε Βινσέντι (84’ Σόουζα), Μοράις, Νατέλ, Καζού, Μπαλόγκ (79’ Εφραίμ), Ζαχίντ