Το 0-0 δεν ευνοεί κανέναν!

ΑΕΚ και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0 στην ΑΕΚ Αρένα, στον εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής, ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί κανένα. Ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο -2 από την κορυφή, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ έμεινε για έβδομο παιχνίδι χωρίς νίκη, με τους Λαρνακείς να διευρύνουν το αρνητικό τους σερί που τρέχουν από τις 3 Δεκεμβρίου.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα
ΑΕΚ και Απόλλωνας οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του Αρένα με το ισόπαλο 0-0 στη λήξη του πρώτου μέρους, σ’ ένα παιχνίδι άκρως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από τέσσερις τελικές ευκαιρίες και την κατοχή μπάλας να είναι πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά και τα κακά τους διαστήματα στο παιχνίδι, με τον Απόλλωνα αρχικά να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι και την ΑΕΚ αν και καθυστέρησε να μπει για λίγο στο παιχνίδι, στο 19’ είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία και απειλή για την εστία του Βάλε. Αρχικά ο Μπρούνο Βάλε απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Φλοριάν Τολμές ενώ στη συνέχεια ο Σίλβα έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ όμως ο Βάλε άπλωσε το δεξί του χέρι και απόκρουσε δύσκολα τη μπάλα.

Με αυτή την ευκαιρία η ΑΕΚ μπήκε ουσιαστικά στο παιχνίδι, ενώ προηγούμενος ο Απόλλωνας απείλησε στο 5’ και στο 11’ με τον Ζελάγια. Ο Μαγκλίτσα έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζελάγια πρόλαβε και έβαλε το πόδι όμως η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τόνιο, ενώ στο 11ο λεπτό η κεφαλιά του επιθετικού του Απόλλωνας δεν ήταν αρκετή για να έρθει το επιθυμητό γκολ για τους «κυανόλευκους».

Στο 25’ και στο 27’ καταγράφηκαν οι τελευταίες μεγάλες ευκαιρίες με τον Τόνιο να κάνει σωτήρια επέμβαση στην καρφωτή κεφαλιά του Μάγκλιτσα.

Μέχρι το 65’ του αγώνα δεν είχαμε καμία αξιόλογη φάση στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, τα λάθη ήταν διάχυτα και από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο χρόνος περνούσε και η πίεση αυξανόταν για τις δύο αντιπάλους που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Στο 84’ του αγώνα ο Απόλλωνας μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Χάμπο Κυριάκου, υποχρέωσε τον Τόνιο σε καταπληκτική επέμβαση, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μάγκλιτσα βρέθηκε απέναντι από τον Ισπανό τερματοφύλακα ωστόσο το σουτ του ήταν άστοχο. Ήταν μία ξεκάθαρη ευκαιρία αυτή για τον Απόλλωνα για ν’ ανοίξει το σκορ στην Αρένα.

Η ΑΕΚ στην επανάληψη δεν έκανε το κάτι ιδιαίτερο, περισσότερο αμυνόταν, ενώ ο Απόλλωνας στα τελευταία στάδια είχε περισσότερες δυνάμεις. Η γηπεδούχος κοίταζε να κρατήσει το μηδέν από το 80’ και μετά, έτσι και έγινε, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι στο 0-0.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ:  Τόνιο, Ιγκόρ (47’ Γκαρσία), Καταλά, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Χέφελ (86’ Κωνσταντίνος Αναστασίου), Λαρένα, Κάσες (77’ Λαμπάν), Τέτε, Τολμές, Ακοράν

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Ουεντραόγκο, Μπρου, Σαρδινέρο (71’ Παπουλής), Ζελάγια (58’ Σκέμπρι), Μάγκλιτσα (85’ Καραγιόλ)