Η μπίλια στο πράσινο και ο πρώτος τίτλος στην Ομόνοια

Στην πρωταθλήτρια κατέληξε ο πρώτος τίτλος της αγωνιστικής περιόδου 2020-21. Η Ομόνοια κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι την Ανόρθωση με 3-2 στο ΓΣΠ (1-1 η κανονική διάρκεια) και κατέκτησε μετά από εννέα χρόνια το Σούπερ Καπ. Η πολυνίκης του θεσμού –με 17 πλέον- άνοιξε το σκορ με τον Τσέποβιτς και ο Χρυσοστόμου έφερε το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στη ρωσική ρουλέτα η μπίλια έκατσε στο πράσινο. Ο Φαμπιάνο ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι ο κορυφαίος της ομάδας του. Ο Βραζιλιάνος απέκρουσε τα πέναλτι των Καλτσά, Αβραάμ και Λάφερτι, οι Τσέποβιτς, Μποτεάκ και Κακουλλής σκόραραν και ο τίτλος κατέληξε στην Ομόνοια.

Το παιχνίδι
Από ένα γκολ πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια και η Ανόρθωση, οι οποίες είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Χαραλάμπους και Χρυσοστόμου αντίστοιχα. Ο πρώτος είχε συμμετοχή στο γκολ των πρασίνων και ο δεύτερος ήταν ο εκτελεστής της ισοφάρισης.

Η Ομόνοια σε γενικές γραμμές ήταν λίγο καλύτερη. Μέχρι το μισάωρο περίπου οι παίκτες του Μπεργκ είχαν την υπεροχή, σκόραραν με τον Τσέποβιτς και έχασαν καλή ευκαιρία με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Στο 13’ ο Χαραλάμπους με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μποτεάκ πίσω από την άμυνα της Ανόρθωσης, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Σέρβος επιθετικός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι ποδοσφαιριστές του Κετσπάγια από το 30 και μετά βγήκαν μπροστά με απαιτήσεις. Αφού ισορρόπησαν το παιχνίδι προειδοποίησαν με σουτ του Ντέλετιτς και σκόραραν στο 43’ με δυνατή κεφαλιά του Χρυσοστόμου εντός περιοχής.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη. Η κούραση, ειδικά στους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης ήταν εμφανής, με την Ομόνοια να έχει τον έλεγχο, να προσπαθεί, αλλά να αδυνατεί να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Λόρια.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς φάση στο β’ ημίχρονο και ως εκ τούτου οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι για να ξεκαθαρίσουν τις διαφορές τους.

Έναρξη

10' Χωρίς αξιόλογη φάση το παιχνίδι

13' ΓΚΟΛ! Ο Μάρκο Τσέποβιτς ανοίγει το σκορ. Ο Χαραλάμπους με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μποτεάκ πίσω από την άμυνα της Ανόρθωσης, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Σέρβος επιθετικός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

14' Λάφερτι επιχείρησε το σουτ, ο Λέζιακς έβαλε το πόδι και έβγαλε την άμυνα

20' Ο Τσέποβιτς σήκωσε την μπάλα, έκανε αμέσως το σουτ και την έστειλε δίπλα από το δοκάτι του Λόρια

25' Σουτ από τον Χαραλάμπους, εύκολα ο Λόρια

35' Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, δύσκολα ο Φαμπιάνο

43' ΓΚΟΛ! Η Ανόρθωση ισοφαρίζει σε 1-1 με δυνατή κεφαλιά του Χρυσοστόμου εντός περιοχής.

45+1' Σουτ του Χαραλάμπους, μάζεψε ο Λόρια

Τέλος ημιχρόνου 1-1

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

55' Χωρίς φάση στην επανάληψη

66' Άστοχο το απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ

70' Καλύτερη, αλλά χωρίς φάσεις η Ομόνοια. Κουρασμένη δείχνει η Ανόρθωση.

80' Τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς την παραμικρή καλή στιγμή στο β' ημίχρονο

89' Γύρισμα του Λανγκ, κόρνερ για την Ομόνοια

Τέλος αγώνα 1-1. Στα πέναλτι θα κριθεί ο πρώτος τίτλος της χρονιάς.

Συνθέσεις:

Oμόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Λέζιακς, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Χαραλάμπους (69΄ Ψάλτης), Παπουλής (77΄ Κακουλλής), Μποτέακ, Ντούρις (77΄ Σάββα), Τσέποβιτς

Στον πάγκο: Xοράτσκα, Ευαγγέλου, Σάββα, Κακουλλής

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέϊα , Αντωνιάδης, Κορρέα, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Χρυσοστόμου (77΄ Αβραάμ), Ρουσιάς (62΄ Χριστοφή), Ντέλετιτς (65΄ Καλτσάς), Λάφερτι

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Παρούτης, Χατζημιτσής, Διάκος, Γεωργαλλίδης, Κουμπαρής