Ακάθεκτος ο ΑΠΟΕΛ, συνεχίζοντας το... σερί! (pics)

Πιο εύκολο απ' όσο περίμενε ήταν το έργο του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό ντέρμπι με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους "γαλαζοκίτρινους" να κερδίζουν με 4-0 την Ανόρθωση. Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον Νατέλ στο 17' του αγώνα, στο 67' ο Μοράις από τα 11 βήματα σημείωσε το 2-0, το τρίτο γκολ ήρθε από τον Νικόλα Ιωάννου στο 71' και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σόουζα διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 38 βαθμούς, πέτυχε την έκτη σερί νίκη, ενώ η Ανόρθωση παρέμεινε στους 24 βαθμούς, χαραμίζοντας κ' άλλους βαθμούς μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με την Αλκή. Επόμενος αντίπαλος για τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΛ στο πρωτάθλημα και για την Ανόρθωση η ΕΝΠ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για το θεσμό του κυπέλλου.

ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ χάρις στο γκολ του Νατέλ στο 17' του αγώνα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το προσωρινό 1-0 των γηπεδούχων, με την Ανόρθωση όμως να είναι καλύτερη στο α' μέρος και δίκαια να διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν της δόθηκε.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την πρώτη καλή στιγμή μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, ο Νσούε πήγε για την προβολή όμως δεν πρόλαβε με τη μπάλα να καταλήγει στον Βάργκιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ανόρθωση απείλησε με τον Ντούρις με τον Σλοβάκο να κινείται να κάνει το σουτ αλλά ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα ο οποίος έπεσε και απέκρουσε την μπάλα. Ήταν και η μοναδική καλή στιγμή για τον Σλοβάκο στο παιχνίδι αφού λίγο αργότερα πέρασε εκτός, λόγω προβλήματος που αντιμετώπισε στους προσαγωγούς.

Στο 15ο λεπτό ήταν η φάση που διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Βασίλη Δημητρίου, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς, ο τηλεοπτικός φακός δείχνει κράτημα του Μερκή στον Ντουγκλάο, παρεμποδίζοντας τον να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Στο 17’ και δύο λεπτά μετά τις διαμαρτυρίες της Ανόρθωσης, ήρθε το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ μέσα από μία εκπληκτική μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, ο οποίος στάθηκε τυχερός, αφού αρχικά η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια παίρνει πορεία προς τα δίχτυα του Βάργκιτς.

Μετά το γκολ ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε περισσότερο αμυντικά, έδωσε το χώρο στην Ανόρθωση να δημιουργήσει τις δικές της καλές ευκαιρίες που υπό προϋποθέσεις θα έφερνε το γκολ. Χαρακτηριστικές και οι φάσεις της «Κυρίας» στο 20’ με τον Μικελντάτζε και στο 44’ από τον Κοφί που δεν λειτούργησε όπως θα ήθελε, αφού πήγε να δώσει με ηρωισμό στον Κατσαράβα για να τελειώσει τη φάση και δεν του βγήκε. Μία μεγάλη ευκαιρία που έκανε φτερά στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ανήκε στην Ανόρθωση αφού μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Μπεσάτ επιχείρησε το σουτ στο 48’, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του ΑΠΟΕΛ.  Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να δίνει το παρών της δυναμικά, με μία τεράστια ευκαιρία στο 56’ με τον Μικελντάζε υποδέχεται με όμορφο τρόπο την μπαλιά από τον Κατσαράβα και ο πρώτος μ' ένα διαγώνιο κεραυνό προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν, όμως δεν του έκανε τη χάρη καθώς σταμάτησε στο δοκάρι.

Εκεί που πίεζε η Ανόρθωση και ήταν διατεθειμένη να ρισκάρει δέχεται ένα δεύτερο γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα από τα 11 βήματα και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράις, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Νσούε από τον Πράνιτς. Το έργο και η προσπάθεια της Ανόρθωσης έγινε ακόμη πιο δύσκολο όταν στο 71’ της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ έφτασε σε τρίτο γκολ με τον Νικόλα Ιωάννου σε μία διπλή φάση, αφού είχε προηγηθεί το σουτ του Νατέλ και στην επαναφορά ο Κύπριος αμυντικός έπιασε το ριμπάουντ για το 3-0 στο ΓΣΠ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τέταρτο γκολ με σουτ αρχικά του Μπάλογκ, ασταθή απόκρουση του Βάργκιτς και ο επερχόμενος Σόουζα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλα την υπογραφή τους για τη σπουδαία νίκη στο ΓΣΠ, μία νίκη που ήρθε πιο εύκολα απ’ ότι υπολόγιζαν, με την Ανόρθωση να πληρώνει την δυστοκία της.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος (88’ Ρουέδα), Μερκής, Ιωάννου (80’ Καρλάο), Νσούε, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Μπάλογκ, Νατέλ (86’ Εφραίμ)

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Στρούνα, Βίκτορ, Κοφί (85’ Φύτος Κυριάκου), Ράγιος, Μικελντάτζε, Πράνιτς (72’ Εγγλέζου), Ντούρις (16’ Κατσαράβα)