Φιλική νίκη με... τεσσάρα για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-0 την Πιρίν, στο τρίτο του φιλικό αγώνα στην Βουλγαρία εκεί που πραγματοποιεί το βασικό στάδιο προετοιμασίας του.

Αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια που έδωσε ο ΑΠΟΕΛ με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές και να κάνει πολλές δοκιμές.

Τα τέρματα για τους γαλαζοκίτρινους πέτυχαν οι Σάντος, Κατσαντώνης, Τσουτσούκη και Εφραίμ.

Η εξέλιξη του φιλικού αγώνα:

- Έναρξη αγώνα.
2' Σουτ από τον Ντανίλο, η μπάλα πάει εκτός.
4' ΓΚΟΛ 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε φάουλ, ο κίπερ της Πιριν δεν απομάκρυνε σωστά και ο Σάντος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
7' Σουτ από τον Μπραχίμι, διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.
31' ΓΚΟΛ 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ράφαελ Σάντος έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τη περιοχή και ο Κατσαντώνης από κοντά πλάσαρε τον Σεϊτάνοφ για το 2-0.
39' Ο Λουντέμο μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή της Πιριν, έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την στείλει στα δίχτυα.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σε σχέση με την αρχική εντεκάδα, ο ΑΠΟΕΛ έκανε οκτώ αλλαγές στο ημίχρονο. Ουζόχο, Καρώ και Κατσαντώνης μένουν στην ενδεκάδα του Πουρσαϊτίδη. Οι υπόλοιποι έγιναν αλλαγή και πέρασαν στην θέση τους οι Πολυκάρπου, Κούτσακος, Γουήλερ, Ντίας, Μπερν, Τσουτσούκη, Εφραίμ και Εντονγκαλά μπαίνουν στο παιχνίδι.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
54' Σέντρα από τον Κούτσακο, έκανε την προβολή ο Κατσαντώνης όμως η μπάλα πέρασε εκτός.
57' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γεωργίου πέρασε στη θέση του Κατσαντώνη.
65' ΓΚΟΛ 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιώργος Εφραίμ έκανε την σέντρα αριστερά και ο Τσουτσούκη με κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίχτια της Πίριν για τρίτη φορά.
76' ΓΚΟΛ 4-0 ο ΑΠΟΕΛ. Ο Εντονγκαλά έκανε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα κατάληξε στον Εφραίμ ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ, από πλάγια, νίκησε τον κίπερ της Πιριν για το 4-0.

85' Ο Γεωργίου από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Πιριν έδιωξε σε κόρνερ.