Και τώρα το ντέρμπι για την κορυφή

Αγχώθηκε στην επανάληψη, αλλά κατάφερε και πήρε το σημαντικό διπλό η ΑΕΛ απέναντι στην Αλκή με 1-3. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, ανέβηκε εκ νέου στη 2η θέση και πλησίασε τον ΑΠΟΕΛ στο -1. Την Κυριακή θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχει σταθερά καλή απόδοση, όμοια με του πρώτου ημιχρόνου, διότι με εμφάνιση όπως εκείνη του δευτέρου θα έχει προβλήματα.

Ενδεχομένως, να ήταν η χαλάρωση των παιχτών της, αφού το 0-2 της έδινε ισχυρό προβάδισμα. Όχι τη νίκη. Η ΑΕΛ χάλασε την πολύ καλή της εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και ο Ντούσαν Κέρκεζ έχει το δίκιο του να νιώθει θυμωμένος. Επειδή θα ήταν ότι χειρότερο να έχανε ένα δικό της παιχνίδι. Και θα το έχανε αν ήταν πιο εύστοχοι οι ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας.

Ωστόσο τέλος καλό, όλα καλά για την ΑΕΛ που έβαλε ακόμα τρεις βαθμούς στο τσεπάκι και προχωράει. Ανέβασε τη διαφορά από την ΑΕΚ και την Ανόρθωση 10 και 11 βαθμούς αντίστοιχα και πλέον είναι το φαβορί για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, παρά το γεγονός ότι η απόσταση από τη Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους οχτώ βαθμούς.

Εντούτοις, η ομάδα της Λεμεσού από τη στιγμή που της το επιτρέπει ο εαυτός της και οι αντίπαλοι, είναι υποχρεωμένη να κοιτάζει προς τα πάνω. Το -1 από την κορυφή είναι τεράστιο κίνητρο για τους ποδοσφαιριστές της ενόψει του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Κυριακή στο Τσίρειο. Σε ενδεχόμενο νίκης, αναθεωρούνται οι στόχοι και δημιουργούνται όνειρα.