Ο Ιδιάκεθ εξηγούσε, ο Τρισκόφσκι εκτελούσε

Με επιβλητική νίκη και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρισκόφσκι, ξεκίνησε η εποχή του Ιμάνολ Ιδιάκεθ στην ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε στο Μακάρειο τη Δόξα με 0-5 και έβαλε επιτέλους φρένο στον κατήφορο που προκάλεσαν οι 8 διαδοχικές γκέλες. Ο Σκοπιανός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ, ενώ το προβάδισμα έδωσε ο Ακοράν με εκπληκτικό τρόπο. Το πάρτι ολοκλήρωσε ο Κάσες στις καθυστερήσεις.

Δυνατό ξεκίνημα και επιβράβευση με δυο τέρματα έκανε η ΑΕΚ στο Μακάρειο. Η ομάδα της Λάρνακας στην πρώτη της καλή φάση άνοιξε το σκορ με το εκπληκτικό τέρμα του Ακοράν στο 15’. Ο Ισπανός έσκαψε την μπάλα μπροστά από αρκετούς παίχτες και τον τερματοφύλακα στη θέση του και την έστειλε ακριβώς εκεί που ήθελε. Στο παραθυράκι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Δόξα δεν αντέδρασε και η ΑΕΚ πέτυχε στο 22’ το 0-2, με κοντινό πλασέ του Ιβάν Τρισκόφσι. Ο Σκοπιανός επιθετικός στο 39’ έγραψε το 0-3, ενώ ο Λαρένα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σημάδεψε από μακρινή απόσταση το δοκάρι του Γκρεμσλ.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τις δυο ομάδες να δείχνουν απόλυτα συμβιβασμένες με το νικητή του αγώνα. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και κατά διαστήματα δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ, το οποίο ήρθε στο 77ο λεπτό από τον Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός με πλασέ στην κίνηση νίκησε για 3η φορά τον Γκρεμσλ και έγραψε το 0-4. Το κιτρινοπράσινο πάρτι ολοκληρώθηκε με μακρινό σουτ του Κάσες που διαμόρφωσε το τελικό 0-5.